Fotó: Krónika
2008. január 18., 00:002008. január 18., 00:00
Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója szerint a Munkácsy-kiállítás népszerûsége, a lelkes hangvételû vendégkönyvi bejegyzések igazolták azt, hogy újabb akcióval kell folytatni a nagyszabású, széles közönséget vonzó kiállítások sorát. Mivel a tavalyi átalakítási munkálatoknak köszönhetõen a feltételek adottak a csíkszeredai múzeumban bármilyen európai szintû kiállítás befogadására, a székelyföldi intézmény a Magyar Nemzeti Galériával konzultált 2007 folyamán arról, hogy milyen kiállítással örvendeztessék meg idén a látogatókat. „Egy nagy volumenû, színvonalas kiállításanyagra gondoltunk, amely – bár alaposan feltárt, kutatott anyag – nálunk az újdonság erejével hat. Ezért esett a választás a nagybányai mûvésztelep festõinek alkotásaira\" – indokolta Gyarmati. A reprezentatív kiállítás a nagybányai festõiskola három nemzedékét fogja át, és elsõsorban az iskola alapítóira összpontosít. A magyar impreszszionizmus mesterének tartott Ferenczy Károlytól összesen kilenc kép lesz látható, ezenkívül Hollósy Simon, Réti István, Iványi Grünwald Béla, Glatz Oszkár, Czóbel Béla, Aba-Novák Vilmos, Ziffer Sándor festményeit tekintheti meg a közönség. „Úgy gondoljuk, az idei kiállítás a kifinomult ízlésû mûvészetkedvelõk igényeit is maradéktalanul kielégíti\" – ígéri a múzeum igazgatója. A Magyar Nemzeti Galéria ingyen kölcsönöz ötven festményt erre az alkalomra, amelybõl 17 a galéria állandó tárlatának része. Ez a kollekció elõször szerepel Erdélyben, és egyedül Csíkszeredában lesz látható. A festmények kétharmada az elmúlt években bejárta Európát: Bécsben, Krakkóban, Szentpéterváron, Nürnbergben állították ki õket. A tárlat anyaga öt képpel bõvül székelyföldi múzeumokból, egy festménnyel a Maros Megyei Múzeumból, két-két képpel a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumból és a Csíki Székely Múzeumból. Így összesen húsz mûvész 55 alkotása kerül a falakra a Nemzeti Galéria két munkatársa, Boros Judit és Szûcs György mûvészettörténész irányításával megrendezett kiállításon. A Csíki Székely Múzeum katalógussal, a kiállítás anyagát bemutató honlappal, szórólapokkal, plakátokkal, igényes kivitelezésû naptárral készül népszerûsíteni a kiállítást. A diákok érdeklõdésének felkeltésére a Communitas Alapítvánnyal közösen tematikus vetélkedõt szerveznek. A képek 430 millió forintos (mintegy 6 200 000 lejes) szállítási és biztosítási költségeit a csíkszeredai múzeum állja külsõ támogatók segítsévégel. A szervezõk mintegy 30 ezer látogatóra számítanak.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.