A brassói Áprily Lajos Főgimnáziumban tartották a Petőfi Kulturális Szalon című rendezvénysorozat első eseményét január végén
Fotó: Veres Emese Gyöngyvér/ Facebook
Egész éven át tartó magyar kulturális rendezvénysorozat indult Brassóban Petőfi Kulturális Szalon címmel, a szervezők remélik, hogy a fiatal nemzedék tagjainak érdeklődését is felkeltik az eseményekkel.
2023. február 13., 17:032023. február 13., 17:03
2023. február 13., 17:172023. február 13., 17:17
Író-olvasó-találkozók, irodalmi beszélgetések, zenés irodalmi estek, versszínházi produkciók helyszíne lesz a Cenk alatti város. A főszervező a magyarországi Petőfi Kulturális Ügynökség, a brassói partner pedig az Erdélyi Szórványmagyarok Kulturális Egyesülete – mondta el a Krónika megkeresésére az egyik szervező, Veres Emese Gyöngyvér néprajzkutató, újságíró, a budapesti Miniszterelnökség Petőfi programjának ösztöndíjasa. A programsorozat időpontja minden hónap utolsó szerdája.
Veres Emese Gyöngyvér lapunknak azt is elmondta, a magyar széppróza napjához – amelyet február 18-án, Jókai Mór születésnapján ünneplünk – kapcsolódóan is terveznek rendezvényt.
Az első eseményt egyébként január 25-én tartották az Áprily Lajos Főgimnázium dísztermében, az est meghívottja Sántha Attila József Attila-díjas költő, valamint a brassói származású Ferencz-Nagy Zoltán költő volt. A középiskolás diákok számára tartott eseményen a közönség megismerhette Sántha Attila legújabb, Ágtól ágig című verseskötetét, de szó esett Bühnagy székely szótár című, nagyszabású munkájáról is. Veres Emese Gyöngyvér elmondta, további rendhagyó irodalomórákat is terveznek. A soron következő rendezvényt február 22-én tartják Brassóban, mégpedig egy turné záróeseménye lesz: két író mutatkozik be az érdeklődőknek.
Egy-egy szerzőt, könyvbemutatót olykor vendégül láttunk, de ez nem volt túl gyakori” – fejtette ki Veres Emese Gyöngyvér. Arra is kitért, Brassóban a magyar kulturális rendezvények iránt általában az idősebb korosztály érdeklődik, de a Petőfi Kulturális Szalonnal kapcsolatban remélik, hogy a fiatalok is érdeklődni fognak – már csak azért is, mert például az első rendezvény helyszíne az Áprily-főgimnázium volt.
Négyfaluban fellép februárban a marosvásárhelyi Spectrum Színház A helység kalapácsa című előadással, arra is várják a fiatalokat. „Sajnos a kulturális eseményeknek itt a környéken nincsen meg az a szervezettsége, mint a mi diákkorunkban, amikor bérleteket osztogattak, akár egy egész iskolai osztály együtt nézett meg egy színházi előadást. Tapasztalataink szerint ez manapság nem működik már hasonlóképpen” – mondta Veres Emese Gyöngyvér. Hozzátette, a mostani eseményekkel mindenképpen azt célozzák, hogy fellendítik a magyar kulturális életet Brassóban és környékén.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!