A tárlat a Magyar Nemzeti Múzeum Kupolatermében látható április 13-ig
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
Március 15-től a Magyar Nemzeti Múzeumban látható a Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlat – közölte Hankó Balázs csütörtökön Budapesten.
2025. március 14., 17:142025. március 14., 17:14
2025. március 14., 17:262025. március 14., 17:26
A magyar kulturális és innovációs miniszter hozzátette, a kiállítás április 13-ig látható a fővárosi közgyűjteményben, a nemzeti ünnep alkalmából március 15-én és 16-án ingyenesen.
A tárlatot tavaly tavasszal indították Székelyföldre, azt először Csíkszeredában, majd Marosvásárhelyen láthatták az érdeklődők, de a román hatóságok Sepsiszentgyörgyre már nem engedték továbbszállítani – emlékeztetett a miniszter, hozzáfűzve: végül a Magyar Nemzeti Bank páncélautójával hozták vissza Magyarországra.
Sikerült visszaszállítani Magyarországra a Fejedelmek aranya vándorkiállítás egy időre Marosvásárhelyen rekedt anyagát, azonban mindaddig, amíg nem módosítják a törvényeket, aligha lehet hasonló értékű kiállítási anyagot hozni Romániába.
A tárlatot eddig 23 ezren látták – mondta Hankó Balázs, hozzátéve: kiemelt törekvés, hogy a Kárpát-medencében minden magyarhoz eljuttassák a magyar kultúra kincseit. A Kupolateremben látható tárlathoz kapcsolódva adományozási lehetőséget biztosítanak a székelyföldi múzeumok támogatására – idézte az MTI a tárcavezetőt.
Hankó Balázs miniszter és Zsigmond Gábor főigazgató a Fejedelmek aranya című kiállítás értékét hangsúlyozta
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központhoz tartozó Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója elmondta: a kiállítás teljes biztosítási értéke 5,5 milliárd forint.
Látható Apafi Mihály korából származó, 1672-ben vert érme is, amely egészen különleges, aprólékosan kidolgozott. Ez is jelentős muzeológiai kincs, amelynek a nemzetközi piacon is 25 ezer eurós biztosítási értéke van.
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
Kiemelte, a számokon túl ezek a numizmatikai emlékek hiteles arcképei az egykori erdélyi fejedelmeknek, és mintegy 150 évet fognak át. Az érmék sokat mesélnek nekünk a kor divatjáról, a fejedelmi reprezentációról, hogy elképzelhessük, milyen volt az Erdélyi Fejedelemség.
tehát a Petőfiék által megfogalmazott 1848-as eszmeiséget már gyakorlatként tudjuk művelni – hangsúlyozta Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke. „Ez az affér nem szabad, hogy elvegye a kedvünket attól, hogy ezt a továbbiakban is folytassuk” – mutatott rá, utalva a tárlattal történtekre.
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
A kiállítás az Erdélyi Fejedelemség uralkodóinak reprezentációját és kincseit tárja az érdeklődők elé. A tárlaton a több száz veret mellett bemutatnak egyebek mellett ötvöstárgyakat, díszfegyvereket és ruhákat, amelyek a fejedelmek éremportréin is felfedezhetők.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!