A Fejedelmek aranya vándorkiállítás korábban Csíkszeredában is látható volt
Fotó: Borbély Fanni
Sikerült visszaszállítani Magyarországra a Fejedelmek aranya vándorkiállítás egy időre Marosvásárhelyen rekedt anyagát, azonban mindaddig, amíg nem módosítják a törvényeket, aligha lehet hasonló értékű kiállítási anyagot hozni Romániába – derült ki az érintett múzeumigazgatók nyilatkozatából. A Maros és Kovászna megyei hatóságok megvonták a vállukat az értékszállításra vonatkozó kérdéseink kapcsán. Közölték: ők csak a jogszabályokat alkalmazták, és nem rajtuk múlott, hogy korábban a kollégáik eltekintettek ezektől.
2025. március 01., 14:582025. március 01., 14:58
2025. március 01., 16:432025. március 01., 16:43
Hankó Balázs kulturális miniszter jelentette be szombaton reggel a Facebook-oldalán közölt videóban, hogy „a román hatóságok által gördített akadályok” ellenére a vándorkiállítás anyaga visszaérkezett Budapestre.
Ötvös Koppány-Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója a Krónikának elmondta: hivatalos javaslatot nyújtottak be a Román Kulturális Minisztériumnak, amelyben felhívták a figyelmet, hogy ellentmondás van a kulturális értékek megőrzésére vonatkozó 2000/182-es törvény, és az értékek megőrzését általánosan szabályozó 2003/333-as törvény, illetve az utóbbi végrehajtási utasításait rögzítő 2012/301-es kormányhatározat előírásai között. Megjegyezte: úgy kell módosítani a törvényeket, hogy a múzeumoknak is, a csendőrségnek is megfeleljen a szabályozás.
– jelentette ki az igazgató.
Ötvös Koppány-Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója
Fotó: Haáz Vince
Amint korábban megírtuk, a kiállítási anyag fegyveres kísérettel, de nem páncélozott autóban érkezett tavaly nyáron Csíkszeredába, a Csíki Székely Múzeumba, ahonnan hasonló körülmények között szállították tovább Marosvásárhelyre, amikor azonban tavaly novemberben Marosvásárhelyről Sepsiszentgyörgyre kellett volna szállítani, a rendőrség és a csendőrség felfedezte, hogy 2012 óta létezik egy olyan kormányhatározat, ami félmillió eurós értékhatár fölött páncélautós szállítást ír elő.
Marosvásárhelyen rekedt a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga. Egy 2012-es kormányhatározatra hivatkozva ugyanis a rendőrség olyan feltételeket támaszt a visszaszállításához, amelyek teljesíthetetlennek bizonyulnak.
Ezeket ugyanis elsősorban nem a rablóktól, hanem a megrongálódástól kell félteni a szállítás során. Az illető nem tudott arról, hogy létezne olyan páncélautó, amely a múzeumi szállítások rezgéscsillapításra, hőmérsékletre és páratartalomra vonatkozó feltételeit teljesíti.
Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója elmondta, végül úgy sikerült lezárni a történetet, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) biztosított egy olyan páncélautót, amely a román csendőrség által megkövetelt feltételeket is teljesítette, és az értékes kiállítási anyagot sem veszélyeztette.
Újra Magyarországon van a Fejedelmek aranya című kiállítás anyaga – jelentette be a kulturális és innovációs miniszter szombaton a Facebook-oldalára feltöltött videójában.
Arra a kérdésre, hogy miben különbözött az MNB páncélautója a nagyvárosokban gyakran látott banki páncélautóktól, elmondta: többek között abban, hogy jóval nagyobb volt, és lényegesen nagyobb volt az ajtaja. Így a műtárgyas ládákat, tároló dobozokat be lehetett tenni. Hozzátette, a páncélautó légpárnás lengéscsillapítással is rendelkezett, így annak a veszélye sem állt fenn, hogy a rázkódás károsítsa az értékes tárgyakat.
Ebben az esetben a kiállítási anyag jobbára nemesfémekből készült tárgyakból állt, így a hőmérséklet és a páratartalom biztosítása nem volt olyan fontos követelmény. Hozzátette azonban: egyáltalán nem biztos abban, hogy ez a páncélautó értékes festmények szállítására is megfelelne. Az igazgató azt is elmondta:
Közölte: köszönettel tartozik a Magyar Nemzeti Banknak, Hankó Balázs miniszternek és a magyarországi tárca illetékeseinek, valamint Kelemen Hunornak is, amiért sikerült megoldaniuk a helyzetet. Azt is megjegyezte: a kiállítás anyagát a Magyar Nemzeti Múzeum és Pénzmúzeum szakértői január 12-én szedték le és csomagolták be.
Fotó: Borbély Fanni
Az értékes anyag mindvégig biztonságban volt a múzeum raktárában. Az MNB páncélautóját a visszaúton a határig a román csendőrség, a határtól Budapestig a magyarországi Készenléti Rendőrség autói és fegyveres őrei kísérték.
Kérdésünkre, hogy miért nem lehetett a kiállítás anyagát több szakaszban visszaszállítani, úgy, hogy egyik szállítmány értéke se haladja meg a félmillió eurós küszöbértéket, az igazgató azt mondta: olyan tárgy is szerepelt a kiállítás anyagában, amely biztosítási értéke egymagában meghaladta a kétmillió eurót. A több szakaszban történő szállítás a költségeket is jelentősen megemelte volna.
Ezek olyan nem kerek formájú pénzérmék, amelyek általában kitüntetésként, fejedelmi ajándékként szolgáltak. Ritkaságnak mondta azt is, hogy nemcsak az aranytallérokat állították ki, hanem a vasból készült verőtöveket is, amelyekkel ezeket a pénzeket verték.
Alaposan felkavarta a kedélyeket Magyarországon a Krónika által feltárt rendkívüli helyzet, miszerint Marosvásárhelyen rekedt egy időre a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga.
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója a Krónikának elmondta: a Fejedelmek aranya kiállítás anyaga műtárgyszállító autón érkezett Csíkszeredába fegyveres kísérettel. Fegyveres őrök jelenlétében történt az anyag rakodása és elszállítása is. Megjegyezte: a műtárgyszállító autók úgy vannak tervezve, hogy nagyon jó legyen a lengéscsillapításuk, és a rakodóterükben be lehessen állítani a műtárgyak megőrzését biztosító hőmérsékletet és páratartalmat. Belső terük úgy van kiképezve, hogy rögzíteni lehessen a műtárgyas ládákat, páncélkartonokat, hogy ezek ne koccanhassanak össze.
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója
Fotó: Borbély Fanni
Karda-Markaly Aranka kitért arra, hogy a Csíki Székely Múzeum számtalan rendkívül értékes kiállításnak adott otthont az elmúlt évtizedekben, de sem a Munkácsy-, sem a Csontváry-kiállítás anyaga nem páncélautón érkezett a városba, és a visszaszállítás sem páncélautón történt. Azt is hozzátette: nem tud arról hogy az országban bárhol megkövetelték volna eddig a páncélautós szállítást.
– jelentette ki. Azt is megemlítette, hogy évtizedek alatt épült ki az a bizalom a magyarországi partnerekkel, amelyre szükség volt az értékes kiállítások csíkszeredai bemutatásához. Ha azonban az itteni bonyodalmak miatt késik a műkincsek visszaszállítása, ez azt eredményezi, hogy nehezen fognak ezen túl kölcsönadni értékes kiállítási tárgyakat.
Fotó: Borbély Fanni
A Kovászna és a Maros megyei rendőrségtől, csendőrségtől azt próbáltuk megtudni, hogy melyikük támasztotta a páncélautós szállítás feltételét. Azt is megkérdeztük, hogy miért alkalmaztak most a múzeumi értékek szállítására is egy olyan jogszabályi előírást, amelyet az elmúlt 13 évben csak banki szállításokra vonatkoztattak.
Mi a magyarázat arra, hogy – noha nem változott a jogi háttér – páncélautó nélkül érkezhetett Erdélybe, és utazhatott Csíkszeredából Marosvásárhelyre a kiállítási anyag, amikor azonban Marosvásárhelyről Sepsiszentgyörgyre, vagy Marosvásárhelyről Budapestre kellett volna szállítani, akkor ragaszkodtak a páncélautóhoz.
Arra is rákérdeztünk, hogy miért nem követelték meg a páncélautós szállítást a Románia ókori arany és ezüstkincsei kiállítás esetében. A fejedelmek aranya kiállításnál lényegesen értékesebb bukaresti múzeumi anyagot a Maros Megyei Múzeum 2015. április 8. és május 16. között, a Székely Nemzeti Múzeum 2015. július 30. és szeptember 6. között mutatta be.
amelyikben közölte: a Székely Nemzeti Múzeum tavaly novemberben kérte egy értékszállítás jóváhagyását, hiányos volt azonban a szállítási dokumentáció, ezért a kérvényt kiegészítésre visszautalták a kérvényezőhöz. A rendőrség azt is megemlítette, az már a dokumentáció első átvizsgálásából is kiderült, hogy a kérvényezett szállítás nem teljesíti az értékek megőrzésére vonatkozó 2003/333-as törvény 2012-ben elfogadott végrehajtási utasításait.
A végrehajtást szabályozó 2012/301-es kormányhatározat 57. cikkelyének az első bekezdése ugyanis kimondja: az olyan szállítmányokat, amelyek értéke meghaladja az 500 ezer eurót, páncélautóval kell elvégezni, amelyet a csendőrség vagy valamely civil őrző-védő társaság fegyveres őrei kísérnek.
Arra a kérdésre, hogy miért nem alkalmazták ugyanezeket a szabályokat más megyékben, és miért nem a Románia ókori arany és ezüstkincsei kiállítás esetében is, a Kovászna megyei rendőrség tíznapos válaszadási haladékot kért, majd azt közölte: nem érzi feladatának, hogy a más megyék gyakorlatába beleszóljon, Kovászna megyében azonban mindig is ugyanúgy értelmezték a törvényt, mint jelenleg, és soha nem tettek kivételt. A 2015 nyarán Sepsiszentgyörgyön is bemutatott Románia ókori arany és ezüstkincsei kiállítás esetében pedig „a Kovászma Megyei Rendőrség nyilvántartásában semmilyen kérés nem szerepel a szállítás jóváhagyására vonatkozóan”.
Fotó: Borbély Fanni
A Maros Megyei Rendőrség az írásban feltett kérdéseinkre azt közölte: sem a Fejedelmek aranya, sem pedig a Románia ókori arany és ezüstkincsei kiállítás szállítása ügyében nem fordultak hozzájuk a szállítási terv jóváhagyási kérésével.
Mint a Maros Megyei Csendőrség válaszából kiderült, ebben a megyében 2024 decemberében a csendőrséget kereste meg a Székely Nemzeti Múzeum a kiállítási anyag szállítási tervének a jóváhagyási kérelmével. Ez az intézmény is annak a kormányhatározatnak a tiszteletben tartását kérte a múzeumtól, amelyik páncélkocsis szállítást ír elő félmillió eurós értékhatár fölött. Ezt követően a sepsiszentgyörgyi múzeum nem folyamodott hozzájuk újabb kérvénnyel.
A csendőrség szóvivője telefonon is elmondta: a szállítási tervet mindig abban a megyében kell láttamoztatni, ahonnan az értékes múzeumi anyagot elszállítják. Arra a kérdésre, hogy a rendőrség vagy a csendőrség illetékes a szállítási terv jóváhagyásában, közölte: ha a fegyveres kíséretet civil őrző-védő társaság biztosítja, akkor a rendőrség, ha pedig a csendőrséget kérik a fegyveres kíséretre, akkor a csendőrség a felelős szerv.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
1 hozzászólás