Gyarapodik a nagyváradi római katolikus püspöki palota egyházművészeti gyűjteménye
Fotó: Pap Melinda
Értékes festménnyel, Molnár József Madonna a gyermek Jézussal című alkotásával gazdagodik a nagyváradi püspöki palota egyházművészeti gyűjteménye.
2023. január 18., 16:162023. január 18., 16:16
2023. január 18., 16:202023. január 18., 16:20
A kép Schlauch Lőrinc (1824 – 1902) egykori váradi püspök, bíboros, egyházjogász magángyűjteményének darabja volt, most pedig a püspök oldalági családjától kerül vissza Váradra. A festményt jelenlegi, Németországban élő tulajdonosa ajánlotta fel adományként a váradi római katolikus püspökség számára.
A Madonna a gyermek Jézussal című festmény keretestől együtt 175-ször 135 centiméteres, így nagy oltárképnek is beillene
Fotó: Lakatos-Balla Attila
Az 1880-90-es években Schlauch püspök dolgozószobájának falát díszítette, aki 1887-től 1902-ig volt a váradi egyházmegye főpásztora. „Ez a képadomány több tekintetben is fontos a gyűjtemény számára, amely egyébként folyamatosan gyarapszik, állandóak érkeznek újabb darabok. A Molnár József-festmény különleges számunkra, hiszen jelentős műtárgyról van szó, ami visszakerül ide.
Mint kifejtette, a másik szempont, hogy a festmény az alkotó szempontjából is jelentős. „Molnár József a 19. század közepének egyik meghatározó magyar művésze volt. A magyar nemzeti festészetet megteremtők generációjához tartozott, ma keveset beszélnek már róla, mert jöttek utána a nagy nevek: Lotz Károly, Benczúr Gyula például, akik az ő nyomdokain haladtak” – fejtette ki Lakatos-Balla Attila. Hozzátette, Molnár József volt az egyik első olyan jelentős magyar művész, aki túllépett azon, hogy «a világ Bécsben kezdődik és fejeződik be», elmenet tanulni Rómába, Velencébe. Akkor már kezdett kialakulni az, ami tradíció lett később a magyar festészetben, hogy Európában képezik magukat a művészek.
Korának egyik legjelentősebb magyar művésze volt. Életműve értékelésekor két képét szokták kiemelni, az egyik, amit Ferenc József megvásárolt a budai királyi lakosztály számára, valamint a Schlauch püspök által megvásárolt Madonnát” – emelte ki Lakatos-Balla Attila.
Az egyházművészeti gyűjteményt a pandémia idején, 2021 júniusában nyitották meg
Fotó: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye
Azt is elmondta, a kép magántulajdonban van egy évszázada, adományként került vissza a katolikus püspöki palota gyűjteményébe. „Schlauch bíboros halála után a család oldalágához került a festmény. Az volt a szokás, hogy az elhalt püspökök, főpásztorok hagyatékának egy részét a család, egy részét az államkincstár, harmadik részét pedig az egyházmegye kapta meg. A kép abba a részbe tartozott, ami a családhoz került, ők őrizgették generációkon keresztül – ez a negyedik generáció, akik birtokolják” – fejtette ki Lakatos-Balla Attila. Mint mondta, a család Aradon élő leszármazottja, Lannert István őrizte lakásában évtizedeken át és a püspökség munkatársai január 13-án szállították át a nagyváradi püspöki palotába.
A gyűjtemény vezetője arra is kitért, természetesen a nagyközönség is megismerheti a képet egy nyilvános bemutatás keretében, de van egy rendje a folyamatnak. Először egy restaurátori jelentés fog készülni, ha szükségesek beavatkozások – és szükségesek lesznek – azokat meg kell tenni. „Szeretnénk olyan alkalmat is teremteni, amikor a Schlauch Lőrinc-örökség kapcsán ezt is bemutatjuk” – mutatott rá Lakatos-Balla Attila.
A váradi egyházművészeti gyűjteményt 2021 júniusában nyitották meg a püspöki palotában. A páratlan összeállítás több mint 250 év épített örökségét és közel négy évszázad egyházművészeti hagyatékát igyekszik bemutatni a barokk műemlék épületben, amelyet az egyház csak 14 évvel annak visszaszolgáltatása után, 2018-ban vehetett birtokba.
Egy épület igazán akkor válik közösségi építménnyé, ha az megtelik azzal a tartalommal, amik mi magunk vagyunk, ami a közösség maga: keresztény értékeivel, kultúrával, művészettel, közös történelmünkkel – jelentette ki Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár szombaton a nagyváradi püspöki pal
Befejeződött a két éve leégett görög katolikus püspöki palota tatarozása, az épületet a hétvégén meg is tekinthették a nagyváradiak. Az értékes belső terek rendbetétele azonban két-három évbe is beletelhet, az önkormányzat megpróbál pályázati pénzt szerezni a költséges munkálatra.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!