Vasárnap este 8 óráig még tárva vannak a kapuk
Fotó: Facebook/Palatul Episcopal Greco-Catolic Oradea
Befejeződött a két éve leégett görög katolikus püspöki palota tatarozása, az épületet a hétvégén meg is tekinthették a nagyváradiak. Az értékes belső terek rendbetétele azonban két-három évbe is beletelhet, az önkormányzat megpróbál pályázati pénzt szerezni a költséges munkálatra.
2020. augusztus 23., 15:522020. augusztus 23., 15:52
2020. augusztus 23., 15:562020. augusztus 23., 15:56
Két évvel a tragédia után teljes egészében elkészült a nagyváradi görög katolikus püspöki palota külső felújítása, a tetőzet és a homlokzatok rendbetétele, számolt be a hétvégén közös sajtótájékoztatón Ilie Bolojan nagyváradi polgármester és Virgil Bercea görög katolikus püspök.
Virgil Bercea püspök és Ilie Bolojan polgármester a felújított palota előtt
Fotó: Nagyvárad Polgármesteri Hivatala
A lángok este kilenc óra után csaptak fel az épület tetőszerkezetében, ezeket a műemlék épület díszkivilágításánál beállt rövidzárlat okozta. A tűzzel több mint száz tűzoltó próbált megbirkózni, és félórával éjfél után sikerült eloltani, annak viszont már nem tudták elejét venni, hogy a műemlékben jelentős kár keletkezzen. Ilie Bolojan polgármester a tűzeset után bejelentette, hogy az önkormányzat helyreállítja az impozáns ingatlant, ennek érdekében 20 évre haszonbérbe vette a tulajdonos görög katolikus püspökségtől.
A külső munkálatok befejezése kapcsán tartott sajtótájékoztatón
„Hiszem, hogy a Jóisten csodát tesz, és az is egy csoda, hogy azok után, ami ezzel az épülettel történt, két év elteltével ismét úgy néz ki, mint a tűz előtt” – fogalmazott a püspök, aki külön köszönetet mondott az újjáépítés érdekében indított gyűjtésbe aktívan bekapcsolódó lakosságnak.
Ilie Bolojan polgármester a felújítás szakaszait ismertetve elmondta, a legnagyobb összeggel a nagyváradiak járultak hozzá az ingatlan „újjászületéséhez”, az eddigi munkálatokhoz szükséges mintegy 2 millió euró ugyanis az ő adójukból származik.
– idézte Bolojant a polgármesteri hivatal közleménye.
Újra régi pompájában ragyog
Fotó: Nagyvárad Polgármesteri Hivatala
Az impozáns előtér is megújul
Fotó: Nagyvárad Polgármesteri Hivatala
Az elöljáró szerint a tetőszerkezet újjáépítése, valamint a külső és belső homlokzatok tatarozása után a felújítás harmadik szakasza következik, amikor az értékes belső tereket kapják vissza régi fényüket. Elmondta, már dolgoznak a megvalósíthatósági tanulmányon, mely szeptember folyamán elkészül. Mivel a lángok jelentős kár tettek az emeleti termekben, a felújítási folyamat két-három évig is eltarthat. Bolojan szerint
„Persze, az emberek azt kérdezik, miért épp ezt az ingatlant kell felújítani. Mert Nagyvárad emblematikus épülete, egy történelemmel átitatott helyszín” – mondta a polgármester azon reményének adva hangot, hogy az ingatlan pár éven belül bekerül a turisztikai körforgásba.
A püspök csodának nevezte a felújítást
Fotó: Nagyvárad Polgármesteri Hivatala
Tárgyi emlék
Fotó: Nagyvárad Polgármesteri Hivatala
A polgármesteri hivatal közleménye szerint a 2018. augusztus 25-i tűzeset után a városházán mintegy 28 ezer lej gyűlt adományokból, míg a görög katolikus püspökség számlájára 1,29 milliárd lej támogatás érkezett. A kivitelező Trameco cég 2018 szeptemberében látott hozzá a tűz után maradt törmelék eltávolításához és az új tető elkészítéséhez, a sürgős munkálat tervezéssel együtt áfa nélkül 7,95 millió lejbe került.
A püspök vezette körbe az újságírókat a palotában
Fotó: Nagyvárad Polgármesteri Hivatala
"Kiégett" környezet
Fotó: Nagyvárad Polgármesteri Hivatala
Az áprilisban kezdődött munkálat áfa nélkül 1,77 millió lejbe került. Eredményét a hétvégén a váradiak is megtekinthették, péntek-vasárnap ugyanis megnyitották a létesítményt a látogatók előtt, akik a tűz által megrongált belső tereket is láthatták, illetve egy tárlatot is megtekinthettek, ahol az értékes berendezés lángok közül kimentett darabjait állították ki.
A tűz miatt egyelőre nem vontak senkit felelősségre, az ügyészség kezdetben az Electrica vállalat két villanyszerelőjét gyanúsította azzal, hogy a hibájukból keletkezhetett tűz a váradi főtér ékességénél. Ezeknek ugyanis a tragédia napján a közelben, az utcai közvilágításnál kellett sürgősen beavatkozniuk és az ügyészek gyanúja szerint tévesen kötötték vissza a vezetékeket.
Virgil Bercea püspök a megmentett stukkók között
Fotó: Nagyvárad Polgármesteri Hivatala
Ilie Bolojan polgármester a terepszemlén
Fotó: Nagyvárad Polgármesteri Hivatala
Az ügyészek azt hitték, ez okozhatta a palotában keletkezett rövidzárlatot, majd tüzet, melyben a műemlék épület teljes tetőzete megsemmisült és az értékes díszítéssel, bútorzattal felszerelt első emelet is kiégett. Utólag azonban
A barokk és rokokó stílusjegyeit ötvöző görög katolikus püspöki palotát Nagyvárad neves építésze, ifj. Rimanóczy Kálmán tervei alapján kezdték el építeni 1903-ban, 1905-re készült el. 1948-ban elkobozták, és a Népművészeti Iskolát helyezték el a falai között. Később a megyei könyvtár is itt kapott helyet. 1989 után visszakerült jogos tulajdonosához, amely példásan restauráltatta, rá rövid időre azonban leégett.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
szóljon hozzá!