Erdélyi színésznő a Berlinale vörös szőnyegén, Simion és Ciucă kampányplakátjai a filmvásznon (helyszíni beszámoló)

Berlinale

A Kontinental '25 stábja a Berlinale színpadán

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Még egy éve sincs, hogy feltettem a kérdést Emmanuel Pârvu a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon bemutatott, a Duna-deltában játszódó és forgatott Három kilométer a világ végéig című filmje kapcsán: értenek minket a nagyvilágban? A rendező erősen társadalomkritikus, a romániai valóságot bemutató alkotása kapcsán joggal merült fel bennem, hogy a Riviéra állva tapsoló közönsége legalább sejt-e valamit a film sajátos vonatkozásaiból. Radu Jude szerdán, a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon bemutatott filmje kapcsán azonban már eszembe sem jutott feltenni ezt a kérdést. Tulajdonképpen a rendező maga válaszolta meg, amikor köszönetet mondott a fesztivál szervezőinek azért, hogy egy ilyen kis, független film is bekerülhetett a programba. Majd gyorsan hozzátette, hogy kis film – de Románia számára nagy.

Tóth Gödri Iringó

2025. február 20., 18:332025. február 20., 18:33

2025. február 21., 01:082025. február 21., 01:08

Javában zajlik a 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál, ismertebb nevén a Berlinale, ahol Radu Jude – aki a Zűrös kettyintés, avagy pornó a diliházban című alkotásával már 2021-ben elnyerte az Arany Medvét – mondhatni visszajáró vendégnek számít. Idén azonban nem csak ő léphetett a vörös szőnyegre Kontinental ’25 című filmjével, hanem magával vitt egy erdélyi színésznőt, Tompa Esztert is, aki az alkotás főszereplője. Jó volt látni az erdélyi színésznőt azon a vörös szőnyegen, ahol idén többek között Ethan Hawke, Marion Cotillard és Benedict Cumberbatch is végigvonult.

A német főváros fesztiváljának közönsége lelkesedéssel és rajongással fogadta Judét és Tompa Esztert is, akárcsak a stáb többi tagját.

Autogramokat kértek, fotózkodtak, majd a fesztiválpalota impozáns termében velük együtt nézték végig a ropogós román alkotást. A román rendező hozta a tőle megszokott társadalomkritikát, már-már szatirikus hangvételt – csakhogy az idei filmje valahogy még inkább a romániai, pontosabban az erdélyi, sőt erdélyi magyar néző szívéhez szólt, hiszen nem csupán egyetemes témákat dolgoz fel, hanem a kolozsvári mindennapokat mutatja be.

Berlinale Galéria

Tompa Eszter neve nem ismeretlen Németországban, az erdélyi származású színésznő sok ottani produkcióban játszik

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Nagyon erdélyi, nagyon kolozsvári. És ahogy a rendező maga is utalt rá, épp ezért nagyon a miénk.

Azt hiszem, Jude tudatában volt annak, hogy ezt a filmet nem mindenki fogja érteni. Talán nem is feltétlenül akarta, hogy értsék. Valószínűleg fel sem merült a kérdés, hogy a berlini fesztiválpalota közönsége érti-e, miért szerepelnek Simion és Ciucă választási plakátjai egy-egy pillanatra háttérben, vagy hogy a főhős vitája az édesanyjával – arról, hogy Orbán Magyarországa jó hely-e vagy sem – értelmezhető-e számukra.

Bár a film története egy atlétából a létbizonytalanságba sodródott férfira és egy bírósági végrehajtóra, annak drámájára, morális kérdéseire fokuszál, egy erdélyi nézőnek ennél többet ad. Hogyne adna többet, amikor

a történet középpontjában Orsolya (Tompa Eszter) áll, aki magyar származású, de román férfival kötött házasságot, sőt ortodox hitre is tért. Az ő figurája köré szerveződik a történet, amely tulajdonképpen a mindennapjainkról szól. A mieinkről. Az enyémekről.

Egyszerre különös és jóleső viszontlátni a kolozsvári helyszíneket: a teret, ahol reggel elhaladok munkába menet, a Fellegvár lépcsőit, ahol – akárcsak a főhősnő – én is rúgtam be diákként, a Mega Image boltot, ahol kenyeret szoktam venni. De a film ennél is többet ad, mert ott forgott körülöttünk, ott zajlik körülöttünk.

Izgalmas volt felfedezni egy jelenet hátterében a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle reklámjait, amelyeket éppen a fesztivál idején örökítettek meg, hallani a Szent Mihály-templom miséjét, felismerni a plébános hangját, hallani a román-magyar vicceket, látni a szokásos reggeli és délutáni dugót, hallani a Nordis-botrányról.

És igen, jó érzés volt látni mindennek középpontjában egy erdélyi származású színésznőt, aki bár Németországban (is) él, az ember olykor látja őt Kolozsvár utcáin, a színház büféjében vagy egy-egy kulturális rendezvényen.

A film egyébként akár turisztikai reklámvideó is lehetne: Kolozsvár szépségét, modernségét is bemutatja, hosszasan elidőzik a kamera a történelmi emlékeken, a fejlesztéseken. Több külföldi néző is azt mondta a vetítés után, hogy meg kell látogatnia Kolozsvárt.

Másfelől szinte vicces volt olvasni az első nemzetközi kritikákat, amelyek főként azt emelték ki, hogy a film Roberto Rossellini 1951-es Európa ’51 című alkotásának újragondolása – amit egyébként a film plakátja is sugall. Erdélyi, kolozsvári szemmel nézve ez az alkotás egészen más.

Berlinale Galéria

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Hosszan lehetne sorolni, mit értenek vagy nem értenek ebből a filmből a nem romániai, nem erdélyi nézők. De nem ez a lényeg. Hanem hogy mi mit értünk belőle, nekünk mit ad, és az, hogy miért nevetünk rajta annyira jóízűen. Egyébként éppen ebből jöttem rá, hogy a bemutatón milyen sok romániai honfitársunk volt jelen: a legnagyobb kacajok irányáról hamar kiderült, hogy ott bizony román vagy épp erdélyi magyar társaságok ültek.

És valljuk be, nemcsak az kedves a szívünknek, hogy a főhőst egy erdélyi magyar színésznő alakítja, hanem az is, hogy maga a főhős is erdélyi magyar. Na meg az, hogy Jude foglalkozik ezzel – meglepően jól értve erdélyi magyarságunk árnyalatait, szösszeneteit, nehézségeit, kérdéseit.

A morális probléma köré épített, sok szempontból megrendítő történet, amely görbe tükröt tart a romániai mindennapok elé, rávilágítva az ország számos visszásságára, nemcsak drámaként és szatíraként működik, hanem komédiaként is. Különösen szép, ahogy Jude a humort nem a szegény és elmaradott Románia sztereotipikus sajátosságaira építi, hanem ezektől eltávolodva, frappáns helyzeteket teremtve nevettet.

A film sok szempontból valóban egy kis alkotás. Telefonnal forgatták, így operatőrileg nem kimagasló. A párbeszédek gyakran vontatottnak tűnnek, vélhetően szándékosan.

Ugyanakkor a modern világ kritikája erőteljesen kihallatszik belőle – legyen szó a mai Romániáról, Kolozsvárról, az ingatlanfejlesztők visszás ügyleteiről vagy a közalkalmazottak tehetetlenségéről. Sokan fogják leírni a film kapcsán, hogy ezeket már feldolgozták milliószor, hogy a film nem ad semmi újat.

Berlinale Galéria

Radu Judenek népes rajongótábora van

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Mindezzel együtt van egy sajátos bája. A humora élő, belőlünk, erdélyiekből, erdélyi magyarokból, románokból táplálkozik.

A filmben van „bozgorozás”, szóba kerül Trianon, és olyan beszélgetéseket hallunk, amelyek a két nemzet különös kapcsolatára reflektálnak. De ahogy a film a főhős dilemmájára és morális problémájára sem kínál megoldást, megnyugvást, úgy a közel kétórás alkotás a mindennapi „bajainkat” sem próbálja megoldani. Nem is teheti. És épp ez a lényege.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 15., kedd

Görbe tükröt tart a túlzottan „kütyüfüggő” társadalomnak a diákszínjátszók előadása

A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.

Görbe tükröt tart a túlzottan „kütyüfüggő” társadalomnak a diákszínjátszók előadása
2025. április 14., hétfő

Jézus szenvedéstörténete nagycsütörtökön a Kolozsvári Magyar Opera színpadán

A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.

Jézus szenvedéstörténete nagycsütörtökön a Kolozsvári Magyar Opera színpadán
2025. április 14., hétfő

Hamarabb zárul a Gyárfás Jenő-kiállítás, kedvezményt kínál a Székely Nemzeti Múzeum

A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.

Hamarabb zárul a Gyárfás Jenő-kiállítás, kedvezményt kínál a Székely Nemzeti Múzeum
2025. április 14., hétfő

Elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója

Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.

Elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója
2025. április 13., vasárnap

Már a romániai mozikban is látható a József Attila életét feldolgozó új film

Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.

Már a romániai mozikban is látható a József Attila életét feldolgozó új film
2025. április 13., vasárnap

Meghalt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus

Életének 88. évében elhunyt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus, a romániai magyar irodalom egyik legjelentősebb értelmezője, a transzilvanizmus fogalmának és az erdélyi irodalom eszmei hagyományának következetes gondozója.

Meghalt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus
2025. április 12., szombat

Závogyán Magdolna: a magyar kormány minden támogatást megad a kultúra megéléséhez

Az elmúlt tizenöt évben nemcsak az anyaországban, hanem a Kárpát-medencében is megerősödtek a magyar identitás megőrzése szempontjából kulcsfontosságú hálózatok, partneri együttműködések – mondta Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.

Závogyán Magdolna: a magyar kormány minden támogatást megad a kultúra megéléséhez
2025. április 11., péntek

Több száz magyar diák szavalt közösen Szatmárnémeti központjában

Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.

Több száz magyar diák szavalt közösen Szatmárnémeti központjában
2025. április 11., péntek

Hiánypótló „szerelemgyerek” a kortárs magyar költők román nyelvű antológiája

Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.

Hiánypótló „szerelemgyerek” a kortárs magyar költők román nyelvű antológiája
2025. április 11., péntek

Érdemes a hétköznapokat is a verssel együtt megélni – Költészetnapi interjú Egyed Emesével

Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.

Érdemes a hétköznapokat is a verssel együtt megélni – Költészetnapi interjú Egyed Emesével