Fotó: Boda L. Gergely
Bár egyelőre az írások zöme Kolozsvárhoz kapcsolódik, hamarosan Marosvásárhelyről, Nagyváradról, Csíkszeredáról és más településekről is több szó esik majd az Erdélyi Krónika című történelmi portálon, amely a Kolozsvári Krónika című blogból fejlődött ki, és január 2-ától lépett működésbe.
2017. január 27., 12:272017. január 27., 12:27
Fodor János történész, a honlap marosvásárhelyi szerkesztője elmondta, az oldalt a szakmának, illetve az érdeklődő nagyközönségnek szánják, olyanoknak, akiket érdekel Erdély múltja, illetve mindaz a tudományos tevékenység, amely ezt hivatott feltárni. Az Erdélyi Krónika elsősorban a történészeknek, kutatóknak nyújt lehetőséget eredményeik közzétételére, véleményük megosztására a szakmabeli kollégáikkal, illetve azokkal, akik kíváncsiak mindarra, ami a múlttal kapcsolatos – mondta Fodor János.
Az internetes felület mottója Vörösmarty Mihály egyik sora: „A múltat tiszteld a jelenben és tartsd a jövőnek!”. A honlapon az ókorral, a középkorral, az újorral és a jelenkorral kapcsolatos cikkek, tudósítások olvashatók, régi filmfelvételek és fotók tekinthetők meg, a portrérovatban többek közt Árva Bethlen Kata alakját elevenítik fel, vagy Haller Károlyét, a modern Kolozsvár megálmodójáét, de megismerkedhet az olvasó például Macskási Krisztina grófnő, a 18. századi Erdély talán legismertebb botrányhőse életével is. A Kategóriák címszó alatt politikai, demográfiai, társadalmi, gazdasági, várostörténeti és egyháztörténeti témák szerepelnek, a felületen ugyanakkor hangzó anyagokat, interjúkat is közzétesznek a szerkesztők. A történelmi tematikájú honlapnak jó a fogadtatása, árulta el a marosvásárhelyi szerkesztő, a visszajelzések pozitívak. „Alternatívát szeretnénk kínálni a szakmai szempontból hiteles történelem népszerűsítésének” – tette hozzá.
A honlapon a kutatásokon kívül eseményekről szerezhetnek tudomást az érdeklődők, tudósítások jelennek meg a rendezvényekről, konferenciákról, például a Marosvásárhelyen népszerűségnek örvendő Borsos Tamás Egyesület rendezvényeiről vagy a Kós Károly Akadémia történelmi sorozatának előadásairól. „Mivel honlapunk arra vállalkozik, hogy az Erdély történelméhez köthető cikkeket egyazon felületre gyűjtse össze és kategorizálja, ezért korábban publikált írások közlését is vállaljuk, szigorúan feltüntetve azok eredeti megjelenésének helyét” – olvasható az Erdélyi Krónika honlapján, az Erdélyikrnika.net-en. Fodor Jánosnak egyébként csütörtökön került fel egy újabb írása az oldalra, a Sztálin ajándéka a székelyeknek című recenzió Stefano Bottoni bolognai származású történész Sztálin a székelyeknél. A Magyar Autonóm Tartomány története (1952–1960) című kötetéről szól.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!