Fotó: Boda L. Gergely
Bár egyelőre az írások zöme Kolozsvárhoz kapcsolódik, hamarosan Marosvásárhelyről, Nagyváradról, Csíkszeredáról és más településekről is több szó esik majd az Erdélyi Krónika című történelmi portálon, amely a Kolozsvári Krónika című blogból fejlődött ki, és január 2-ától lépett működésbe.
2017. január 27., 12:272017. január 27., 12:27
Fodor János történész, a honlap marosvásárhelyi szerkesztője elmondta, az oldalt a szakmának, illetve az érdeklődő nagyközönségnek szánják, olyanoknak, akiket érdekel Erdély múltja, illetve mindaz a tudományos tevékenység, amely ezt hivatott feltárni. Az Erdélyi Krónika elsősorban a történészeknek, kutatóknak nyújt lehetőséget eredményeik közzétételére, véleményük megosztására a szakmabeli kollégáikkal, illetve azokkal, akik kíváncsiak mindarra, ami a múlttal kapcsolatos – mondta Fodor János.
Az internetes felület mottója Vörösmarty Mihály egyik sora: „A múltat tiszteld a jelenben és tartsd a jövőnek!”. A honlapon az ókorral, a középkorral, az újorral és a jelenkorral kapcsolatos cikkek, tudósítások olvashatók, régi filmfelvételek és fotók tekinthetők meg, a portrérovatban többek közt Árva Bethlen Kata alakját elevenítik fel, vagy Haller Károlyét, a modern Kolozsvár megálmodójáét, de megismerkedhet az olvasó például Macskási Krisztina grófnő, a 18. századi Erdély talán legismertebb botrányhőse életével is. A Kategóriák címszó alatt politikai, demográfiai, társadalmi, gazdasági, várostörténeti és egyháztörténeti témák szerepelnek, a felületen ugyanakkor hangzó anyagokat, interjúkat is közzétesznek a szerkesztők. A történelmi tematikájú honlapnak jó a fogadtatása, árulta el a marosvásárhelyi szerkesztő, a visszajelzések pozitívak. „Alternatívát szeretnénk kínálni a szakmai szempontból hiteles történelem népszerűsítésének” – tette hozzá.
A honlapon a kutatásokon kívül eseményekről szerezhetnek tudomást az érdeklődők, tudósítások jelennek meg a rendezvényekről, konferenciákról, például a Marosvásárhelyen népszerűségnek örvendő Borsos Tamás Egyesület rendezvényeiről vagy a Kós Károly Akadémia történelmi sorozatának előadásairól. „Mivel honlapunk arra vállalkozik, hogy az Erdély történelméhez köthető cikkeket egyazon felületre gyűjtse össze és kategorizálja, ezért korábban publikált írások közlését is vállaljuk, szigorúan feltüntetve azok eredeti megjelenésének helyét” – olvasható az Erdélyi Krónika honlapján, az Erdélyikrnika.net-en. Fodor Jánosnak egyébként csütörtökön került fel egy újabb írása az oldalra, a Sztálin ajándéka a székelyeknek című recenzió Stefano Bottoni bolognai származású történész Sztálin a székelyeknél. A Magyar Autonóm Tartomány története (1952–1960) című kötetéről szól.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!