A festmények zöme megérkezett Vásárhelyre, készül az ismert művészek alkotásaiból álló kiállítás
Fotó: Haáz Vince
A két világháború közötti magyar, román és szász festészet anyagából nyílik tárlat a marosvásárhelyi Kultúrpalotában jövő pénteken. Az alkotások születése szorosan kapcsolódik a nagybányai festőiskola hatásához.
2019. október 19., 12:392019. október 19., 12:39
A magyar, a román és a szász képzőművészet egymásra gyakorolt hatását szemlélteti az a marosvásárhelyi kiállítás, amelyet a Maros megyei múzeum szervez és amelynek megnyitóját október 25-én, pénteken este 6 órakor tartják a Kultúrpalota második emeleti ideiglenes kiállítótermében. Az Erdély festészete a két világháború között című tárlat az idén a második nagy léptékű kiállítás lesz a Tonitza-tárlatot követően – mondta Soós Zoltán múzeumigazgató a beharangozó sajtótájékoztatón, arra is felhíva a figyelmet, hogy ez a megközelítés kevésbé ismert a képzőművészetben.
Az alkotók között pedig olyan művészek is találhatók, akik még Nagybányán kezdték, illetve olyanok. akik már egy későbbi generációt képviseltek. Többnyire jól ismert képzőművészek festményeit állítják ki, akik Európa nagy festőiskoláiban, Rómában, Párizsban, Berlinben, Münchenben tanultak, szereztek tapasztalatot, például Szolnai Sándor, Nagy Oszkár, Ziffer Sándor, Klein József, Hans Mattis-Teusch, Petre Abrudan, vagy Aurel Ciupe. A kiállítás kurátorai Oniga Erika művészettörténész, a Maros megyei múzeum munkatársa, Boros Judit, a budapesti Nemzeti Múzeum munkatársa, Ioan Șulea, a Maros megyei művészeti galéria vezetője, Tiberiu Alex, a nagybányai művészeti múzeum igazgatója és Soós Zoltán, a Maros megyei múzeum igazgatója. Ahogy Váry Florentina művészettörténész elmondta,
Soós Zoltán, Váry Florentina, Oniga Erika a beharangozó sajtótájékoztatón
Fotó: Haáz Vince
A kiállításhoz a nagybányai művészeti múzeum 53 festménnyel járult hozzá, a Maros megyei múzeum gyűjteményéből 30 alkotás lesz látható, továbbá a brassói és a kolozsvári múzeumok is kiegészítették a tárlatot a saját gyűjteményükből. A kiállítás 2020. április 19-éig tart nyitva.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!