A festmények zöme megérkezett Vásárhelyre, készül az ismert művészek alkotásaiból álló kiállítás
Fotó: Haáz Vince
A két világháború közötti magyar, román és szász festészet anyagából nyílik tárlat a marosvásárhelyi Kultúrpalotában jövő pénteken. Az alkotások születése szorosan kapcsolódik a nagybányai festőiskola hatásához.
2019. október 19., 12:392019. október 19., 12:39
A magyar, a román és a szász képzőművészet egymásra gyakorolt hatását szemlélteti az a marosvásárhelyi kiállítás, amelyet a Maros megyei múzeum szervez és amelynek megnyitóját október 25-én, pénteken este 6 órakor tartják a Kultúrpalota második emeleti ideiglenes kiállítótermében. Az Erdély festészete a két világháború között című tárlat az idén a második nagy léptékű kiállítás lesz a Tonitza-tárlatot követően – mondta Soós Zoltán múzeumigazgató a beharangozó sajtótájékoztatón, arra is felhíva a figyelmet, hogy ez a megközelítés kevésbé ismert a képzőművészetben.
Az alkotók között pedig olyan művészek is találhatók, akik még Nagybányán kezdték, illetve olyanok. akik már egy későbbi generációt képviseltek. Többnyire jól ismert képzőművészek festményeit állítják ki, akik Európa nagy festőiskoláiban, Rómában, Párizsban, Berlinben, Münchenben tanultak, szereztek tapasztalatot, például Szolnai Sándor, Nagy Oszkár, Ziffer Sándor, Klein József, Hans Mattis-Teusch, Petre Abrudan, vagy Aurel Ciupe. A kiállítás kurátorai Oniga Erika művészettörténész, a Maros megyei múzeum munkatársa, Boros Judit, a budapesti Nemzeti Múzeum munkatársa, Ioan Șulea, a Maros megyei művészeti galéria vezetője, Tiberiu Alex, a nagybányai művészeti múzeum igazgatója és Soós Zoltán, a Maros megyei múzeum igazgatója. Ahogy Váry Florentina művészettörténész elmondta,
Soós Zoltán, Váry Florentina, Oniga Erika a beharangozó sajtótájékoztatón
Fotó: Haáz Vince
A kiállításhoz a nagybányai művészeti múzeum 53 festménnyel járult hozzá, a Maros megyei múzeum gyűjteményéből 30 alkotás lesz látható, továbbá a brassói és a kolozsvári múzeumok is kiegészítették a tárlatot a saját gyűjteményükből. A kiállítás 2020. április 19-éig tart nyitva.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!