Fotó: Biró István
2009. május 13., 09:532009. május 13., 09:53
Gasztronómiával kapcsolatos műalkotások, konyhaművészeti vásár, régi és népzene, vers – ebből a kínálatból válogathat az érdeklődő, ha szombat éjszaka a kolozsvári Szépművészeti Múzeumba, a Bánffy-palotába látogat. A Múzeumok Éjszakája európai fesztiválhoz kötődő, egyebek mellett a Szépművészeti Múzeum, a kolozsvári Olasz, valamint Francia Kulturális Központ, a Mircea Dinescu Versalapítvány közös szervezésében esedékes rendezvénysorozat keretében az intézmény szombat este 8 órától vasárnap hajnali 1, vasárnap pedig 10-től délután 6 óráig tart nyitva, a belépés ingyenes.
Seneca híres mondását parafrazálva – miszerint az ízekről és a színekről nem lehet vitázni – a szervezők a De gustibus et coloribus (Ízek és színek) elnevezésű kiállításra várják mindazokat, akik képzőművészeti alkotásokon, de a múzeum udvarán megterített asztalokon akarnak mustrálni és ízlelni mindent, mi szem-szájnak ingere. Az emeleti termekben a múzeum romániai és külföldi művészektől származó saját gyűjteményéből állít össze egy tárlatra valót, a munkák mindenikén gasztronómiai témák lesznek láthatók. A múzeum udvarán az ínyenceket töltött káposzta, palacsinta, gulyás, túrós puliszka, tordai pecsenye, tejtermékek, péksütemények és az olaszországi Piemont tartománybeli Biella helységből hozott édességek is – ígérték a szervezők.
A rendezvénysorozat díszvendége Mircea Dinescu. A neves költővel vasárnap 11 órakor a Tonitza Teremben találkozhat egy csésze kávé és egy kis beszélgetés erejéig az érdeklődő nagyérdemű.
A nagyváradi Körösvidéki Múzeum többnapos programsorozatra készül, amelynek első rendezvényével a Múzeumok Éjszakájába is bekapcsolódnak. Szombattól szerdáig a Sánc utcai régi szőrmegyár udvarán régi autók kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők. A már használaton kívüli, 1917-ben épült gyár a város ipari örökségének része. Szombat este nyolckor ugyanott Traian Goga festőművész tárlatát nyitják meg, majd kilenc órától a múzeum tervezett székhelyének háromdimenziós modelljeit nézhetik meg a látogatok egy vetítésen. Tíz órától a nagyváradi KIM együttes játszik dzsesszzenét a közönségnek.
Vasárnap, május 17-én három nagyváradi múzeum, a Iosif Vulcan, az Aurel Lazăr, illetve az Ady Endre emlékét őrző intézmény nyitja meg kapuit ingyenesen a látogatók előtt. Május 18-án, a Múzeumok Világnapján a filharmónia koncerttermében gálaestet szerveznek, amelyen Marian és Simona Boboia ismert áriákat és duetteket énekel. Az est második felében Niccolo Meloni Passerotti olaszországi zongoraművész Chopin-, Liszt- és Debussy-darabokat ad elő.
A könyvbemutatóknak szentelik a következő napot, a bemutatókat a Iosif Vulcan Emlékmúzeumban tartják. Este kilenckor Bóné Rudolf szobrászművésznek a Fő utcai Vizuális Művészetek Galériájában nyílik kiállítása. A zárónapon a múzeum és a kaposvári Kapos Art Egyesület közös festménykiállítását nyitják meg A kép nélküli kép címmel a volt szőrmegyárban, 15 órakor pedig a Iosif Vulcan Emlékmúzeumban a Körösvidéki Múzeum egy évre szóló együttműködési szerződést ír alá a Békés Megyei Múzeummal.
A Szatmári Megyei Múzeum idén több programponttal is bekapcsolódik a Múzeumok Éjszakája rendezvénybe. „A múzeum és az állandó tárlat népszerűsítésén túl színes, tartalmas napot szeretnénk szervezni a kultúratámogató közönségnek, ezért a múzeumlátogatás mellett különböző kísérőprogramokat is szervezünk” – közölte lapunkkal Gindele Róbert régész, a múzeum munkatársa. Az intézmény előcsarnokában már kora délutántól látható lesz az Én városom – A te városod címet viselő tematikus fotókiállítás.
Itt különböző szerzők egyéni perspektíváikon keresztül mutatják be Szatmárnémetit. Ezzel párhuzamosan komolyzenei koncertet hallgathat a közönség a helyi Aurel Pop Művészeti Iskola tanulóinak előadásában. A nap fő eseménye a mindenki számára ingyenes tárlatlátogatás lesz. „Este 8-tól éjjel 2-ig mindenki díjmentesen tekintheti meg a múzeum kiállításait. Az érdeklődőket különböző korabeli jelmezekbe öltözött amatőr színészek fogadják és vezetik majd körbe” – tette hozzá Gindele.
A nagykárolyi városi múzeum is hosszabbított nyitva tartást tervez a Múzeumok Éjszakájára. „A tavaly kapcsolódtunk be először ebbe a kezdeményezésbe, és akkor éjfélig voltak nyitva a múzeum kapui. Idén is hasonló módon szeretnénk felhívni tárlatunkra a lakosság figyelmét” – nyilatkozta a Krónikának Hágó Nándor, az intézmény részlegvezetője.
Marosvásárhelyen az Amphion Kulturális Egyesület és a Maros Megyei Múzeum szervez rendezvényeket. Szombaton, május 16-án a Múzeumok éjszakája – múzsák éjszakája nevű programot a marosvásárhelyi vár kisszínpadán Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója nyitja meg. „Fél kettőtől fél ötig a vár udvarában felállított sátrakban, kollégáim vezetésével a gyerekek festhetnek, rajzolhatnak, betekintést nyerhetnek a régészeti tudományba, hulladékból különböző díszítőelemeket készíthetnek” – mondta lapunknak az igazgató.
Délután a természetrajzi múzeumban nyílik kiállítás, 19 órától ugyancsak a várban, a kisbástyában nyitnak meg egy történelmi jellegű tárlatot, 20 órától a várbeli történelmi múzeumi részlegen nyílik meg a Kulturális értékek a Maros Megyei Múzeum gyűjteményéből című tárlat, majd 21 órától tekinthető meg a néprajzi múzeumnak az erre az alkalomra összeállított kiállítása. A programhoz csatlakozó intézmények hajnali 2 óráig tartanak nyitva.
Meghosszabbított nyitvatartási idővel, kincsvadászattal és ingyenes belépéssel várja a közönséget a Székely Nemzeti Múzeum, szombat délelőtt 9 órától egészen 20 óráig fogadják a látogatókat. A gyerekeknek ismét különlegességgel készülnek: az állandó és időszakos kiállításokon alapuló „kincsvadászaton” vehetnek részt.
A múzeumpedagógiai feladatok célja, hogy a gyerekek feltérképezzék az állandó és időszakos tárlatokat, és jobban szemügyre vegyék, mélyebben megismerjék az ott kiállított tárgyakat, melyek felfedezésre vagy újrafelfedezésre várnak – mind az intézményben, mind pedig a múzeumkertben. Tavaly a Múzeumok Éjszakáján fatáblára festett pillangókat, csokitallérokat és édességgel töltött kincsesládát találtak a kincskeresők.
Szombaton a csernátoni Haszmann Pál Múzeumba is ingyenes a belépés. Haszmann Pál igazgató elmondta, a látogatók hétféle népi mesterség gyakorlását tekinthetik meg, és megnézhetik, hogy készül egy székely kapu. A tájmúzeumban már megkezdődött az egész nyáron tartó alkotótábor, a Csernátoni Népfőiskola, ahol a népi mesterségeket, faragást, bútorfestést, nemezelést, fonás-szövést, ács-, asztalos-, kerekesmesterségek művelését sajátíthatják el az érdeklődők és tekinthetik meg a látogatók.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.