2009. június 16., 10:242009. június 16., 10:24
Történelemformáló műsorfolyamnak számított az MTV 1989. június 16-i adása is, mikor a köztévé négyórás élő közvetítése számolt be a magyar átmenet szimbolikus eseményéről, Nagy Imre és mártírtársai ravatalozásáról, a Hősök terén. A történelmi felvételeket a miniszterelnök és mártírtársai kivégzésének 51., illetve újratemetésének 20. évfordulója alkalmából ma, június 16-án teljes terjedelmében ismét levetíti a Magyar Televízió.
A 20 éve történt című tematikus műsorfolyam 10 órakor indul az m1-en az 1989-es adás ismétlésével. A közvetítés egész napos keretműsorában Veiszer Alinda beszélget többek közt Rainer M. János és Ripp Zoltán történészekkel, illetve Horváth Ádám televíziós rendezővel az akkori eseményekről. A nap folyamán két másik, történelminek számító műsorszámot is megismétel az m1: 19.25-től láthatják a nézők a Napzárta 1989. február 4-i adását, amelyben a hozzátartozók képviselői először követelték nyilvánosan Nagy Imre és mártírtársai méltó eltemetését, éjszaka 1.25-től pedig a Napzárta 1989. június 16-i adását ismétli a csatorna.
Az Ötvenhatos vértanúk emléknapján értékes dokumentumfilmeket is vetít a köztévé, amelyek Nagy Imre forradalmi szerepvállalását, elítélésének és kivégzésének történetét, valamint a mártír miniszterelnök kultuszának kialakulását mutatják be. A mártír miniszterelnök utolsó napjainak helyszíneit az Unokáink sem fogják látni különkiadásából (m1, 18.55) ismerhetik meg a nézők: Ráday Mihály a Nagy Imre Emlékházat, a Kisfogházat, a 301-es parcellát, Tököl és Mátyásföld repülőtereit, a volt Jugoszláv Nagykövetség épületét, valamint Badacsonytomajt mutatja be.
A Pécsi Filharmonikusok ünnepi koncertje (közvetítés a Hősök Teréről, m1, 21.10) után vetíti az Újmagyar siralom című, háromórás dokumentumfilmet a nemzeti főadó (m1, 22.10), amelyben a kivégzettek földi maradványainak keresését és exhumálásuk történetét eleveníti fel Ember Judit rendező.
A köztévé tudáscsatornája Zombori Katalin A Párttól a Nemzetig című filmjét vetíti az emléknapon (m2, 20.30), amely a miniszterelnök 1953–1956 közötti szerepvállalását vizsgálja egykori forradalmárok, költők és politikusok visszaemlékezései alapján. A tematikus napot a Galgóczi Erzsébet színművéből készült, A főügyész felesége című játékfilmmel (m2, 22.00) zárja az m2.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.