A két világhírű evezős: Wichmann Tamás (1948 – 2020) és Ivan Patzaichin (1949 – 2021) Kósa András László, a Liszt Intézet Bukarest vezetője társaságában
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Kövi Pál gasztronómus (1924 – 1998), valamint két világhírű evezős: Ivan Patzaichin (1949 – 2021) és Wichmann Tamás (1948 – 2020) emlékét is felidézik a július 23-28. között 33. alkalommal szervezett Tusványoson.
2024. július 18., 13:302024. július 18., 13:30
2024. július 18., 14:172024. július 18., 14:17
Amint a Liszt Intézet Bukarest közleményében szerepel, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, vagyis a Tusványos keretében ahogy az elmúlt években, az intézet idén is több programmal partnere az Erdély Café sátornak. Július 26-án, pénteken 14 órától Teodor Frolu az Ivan Patzaichin – Mila 23 Egyesület alelnöke és Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója beszélget Pataky István újságíróval
Kövi Pál több mint két évtizeden át gyűjtötte és tanulmányozta az erdélyi népek étkezési szokásait, 1980-ban jelent meg a kötete
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Az idén tavasszal a Duna-Deltában megnyitott Ivan Patzaichin Múzeumról, illetve a hamarosan bemutatásra kerülő Ivan Patzaichin dokumentumfilmből is láthat a közönség részleteket.
– fogalmaz a Liszt Intézet közleménye.
Július 27-én, szombaton 12:30-tól kerül sor arra a beszélgetésre, amelynek középpontjában a 100 éve született Kövi Pál alakja áll. Török Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója, Trucza Adorján, a Taste of Trasylvania vezetője, valamint Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója eleveníti fel a világhírű Kövi Pált.
A 100 éve született Kövi Pál (1924 – 1998) emlékét is felidézik Tusványoson
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Romániában az Erdélyi lakoma könyv szerzőjeként ismert. Az 1980-ban, a Kriterion gondozásában megjelent könyv a mai napig gasztronómia alapművének számít, amely tavaly új kiadásban jelent meg.
A kötetről, Kövi Pálról, illetve az őszre tervezett Kövi Pál-centenáriumi eseményekről fognak beszélgetni, amelyekre Budapesten, Bukarestben és a Gyímesi Skanzenben kerül sor.
Jobb párbeszédet folytatni, mint konfrontációba bocsátkozni. Tusványos fő ereje, hogy mindig is a kooperáció, a párbeszéd és nem a konfrontáció, a monológ volt a sajátja – jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke.
A Krónika 2016-ban Kolozsváron készített interjút Wichmann Tamással. A magyar kenuslegenda többek között elmondta, sohasem bocsátja meg magának, hogy pályafutása során nem jött össze az olimpiai arany, ám rendkívül büszke a többi világversenyen elért sikereire. A kilencszeres világbajnok beszélt lapunknak gyermekkorában elszenvedett súlyos balesetéről, a kenu iránti vonzódásáról, az Ivan Patzaichinnal való rivalizálásáról, majd későbbi barátságukról is. Wichmann Tamás életéről, karrierjéről Magyar Lapát címmel portréfilm is készült.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!