Fotó: Facebook/RMDSZ
Az erdélyi magyarság 100 éve címmel szervez előadás-sorozatot a nagyváradi Szacsvay Akadémia. A kezdeményezés célja, hogy magyarországi és erdélyi szakértők előadásai révén a közönség újabb ismeretekkel gazdagodhasson az elmúlt száz év történéseiről.
2018. január 29., 12:042018. január 29., 12:04
2018. január 29., 12:062018. január 29., 12:06
Emellett azok hátteréről és összefüggéseiről, nem kevésbé következményeiről is információt szerezzenek – közölték a szervezők. A Sepsiszentgyörgyön kezdődött előadó körút – júliust és augusztust, tehát a nyári nagyszünet időszakát leszámítva – egész évben zajlik.
A közönség Romsics Ignác, Bárdi Nándor, L. Balogh Béni, Gagyi József, Sárándi Tamás, Nagy Mihály Zoltán, Stefano Bottoni, Novák Csaba Zoltán, Kiss Tamás és Fodor János előadásait hallgathatja meg.
Előadásában a fiatal kutató elsősorban olyan kérdések tisztázására törekszik, mint: mi az impériumváltás, milyen jellemző események vezethettek oda, és milyen közvélekedés alakult ki ezzel kapcsolatban?
A történet kimenetele többnyire ismerős: az 1920-ban aláírt trianoni békeszerződés értelmében a történelmi Erdély egyéb kelet-magyarországi területekkel kiegészülve, annak teljes lakosságával Romániához került. Ennek előzménye az 1918-ban elveszített háború, a forradalmak időszaka volt, amit különböző nagyhatalmak és környező országok döntései jelentősen befolyásoltak. Ennek az igencsak rövid, de annál mozgalmasabb időszaknak a történéseihez, illetve ezek megértéséhez és bemutatásához járul hozzá az előadás, amely tulajdonképpen meghatározó kiindulópontja az erdélyi magyarság Romániában töltött 100 évének.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!