2008. január 29., 00:002008. január 29., 00:00
A nagyváradi rendező, drámaíró művének bemutatása nagyobb projekt része – mondta lapunknak Zsehránszky István színikritikus, az etnikumközi hivatal munkatársa, aki ötletgazdaként az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesületet kérte fel a kormánytámogatásban részesülő projekt lebonyolítására. Tavaly a bukaresti rádió magyar szerkesztőségében több mint harminc erdélyi színműből vettek fel és sugároztak részleteket – főként olyan darabokból, amelyeket különböző okok miatt eddig nem mutattak be.
Szombati Gille Ottó ószövetségi történetet – a Mózes elleni lázadást – parafrazáló drámája az első, amelyet egészében, illetve rádióra alkalmazva ismerhet meg a közönség. Patkó Éva rendező először dolgozik rádiós produkción, mint elmondta, a Magyar Rádiónál készült fel a munkára. Itt avatták be olyan műhelytitkokba, amelyeket jó tudni annak, aki ilyesmibe vág bele – például hogyan kell tördelni a szöveget, hogy minél kevesebbet zizegjen fordításkor a lap. Természetesen nemcsak technikai jellegű tanácsokkal látták el: többek közt azt javasolták, hogy a szöveget asztalnál ülve olvastassa fel a színészekkel. Patkó Éva viszont a ritkábban alkalmazott módszert választotta: előbb a színházban próbáltak, mozgással, az író instrukcióit figyelembe véve, majd ugyanezt folytatták a stúdióban. A lábdobogás így igazi lábdobogás a produkcióban, nem utólag hozzáadott effektus – bár, mint a rendező mesélte, ez váratlan bonyodalmakat eredményezett, hiszen előfordult, hogy másnap a színész nem ugyanabban a cipőben jött a felvételre. Mindenesetre az aprólékos utómunkához képest a szöveg rögzítése könnyű munka volt – vallotta meg a rendező, akinek a szereplők kiválasztásával sem volt gondja, hiszen jól ismerte a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeinek hangját. Mózes szerepét Senkálszky Endre játssza, a többi szerepet Albert Júlia, Skovrán Tünde, Bogdán Zsolt, Salat Lehel és Kali Andrea alakítja.
A tervek szerint a rádiószínházi projekt folytatódik Kolozsváron, Zsehránszky István három művet választott ki bemutatásra: Anavi Ádám Kepler, Hatházi András A hetérák tudománya, valamint Bálint Tibor Az emlékezés napja című drámáját.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.