Éjjel-nappal látogatható galériát nyitottak meg Csíkszeredában

„Igyekszünk mindenki számára használhatóvá tenni a megyeháza épületét, így teret adunk a művészeteknek is” – mondta köszöntőjében Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke a csíkszeredai intézmény épületében kialakított Megyeháza Galéria szerdai megnyitóján.

Krónika

2012. november 01., 08:442012. november 01., 08:44

 Az esemény egyben a II. Székelyföldi Grafikai Biennále kiállításának csíkszeredai megnyitója is volt, 184 grafikus alkotásából készült válogatás tekinthető meg az elkövetkező két hétben a galériában. A termet mozgatható falakkal látták el, így az az éppen helyet kapó kiállításnak megfelelően alakítható. Az András Alpár és Lőrincz Barna által tervezett új kiállítótér a művészetek – ideértve az irodalmat, színházat, zenét, képzőművészeteket – befogadó tere és otthona kíván lenni, hangzott el a kedd esti ünnepségen.

Borboly Csaba bejelentette, hogy bírálótestületet hoznak létre, amely a galériában helyet kapó művészeti alkotásokról dönt a jövőben. Borboly Csaba elmondta: az új galéria a Székelyföld talán leghozzáférhetőbb kiállító- és rendezvényekre alkalmas tere, hiszen igény esetén akár éjszaka vagy hétvégén is látogatható. „Szeretnénk, ha rangos székelyföldi kiállítások megszervezésével a galéria az európai szinten ismert rendezvénytermek sorába emelkedhetne, és hazai művészeink számára presztízst jelentene, hogy munkáikat itt állíthatják ki. A megyeháza nem státusszimbólum, hanem mindannyiunkat kiszolgáló épület” – mondta Borboly Csaba.

A tárlatot Túros Eszter művészettörténész nyitotta meg, aki hangsúlyozta: „egyelőre a galéria van rászorulva a biennále színvonalára”, és nem fordítva. Huszonnyolc országból ugyanis több mint nyolcszáz alkotással neveztek, és nehéz dolga akadt a zsűrinek kiválasztani ebből a háromszáz munkát, amelynek csak keresztmetszetét képezi a jelenlegi kiállítás. Az eseményt Kassay Péter moderálta, a megyei tanács keretében működő Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetője. Az eseményen fellépett Balázs Zoltán, György Csongor és Hompoth Artúr ütőhangszeres, valamint az Albert Kati és Szabó Zsolt Jazzduó.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 12., kedd

A tengerentúlon is bemutatják a Hunyadi sorozatot

A Torontói Filmfesztiválon tartják a Magyarországon rekordnézettséget hozó Hunyadi-sorozat észak-amerikai premierjét, és szeptembertől műsorára tűzi egy kanadai streaming csatorna is.

A tengerentúlon is bemutatják a Hunyadi sorozatot
2025. augusztus 12., kedd

Színészek és közönség közös sporteseményére várja az érdeklődőket a temesvári színház

Színházi alkotók és nézők közös rendezvénye közeleg: augusztus 18-ig lehet jelentkezni a proTeszt Egyesület és temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház által szervezendő II. színJÁTÉKOK elnevezésű rendezvényre.

Színészek és közönség közös sporteseményére várja az érdeklődőket a temesvári színház
2025. augusztus 11., hétfő

Sci-fi és giccs: mesterséges intelligenciával oszlatja szét a Drakula-mítoszt az új román film

Tiszteletlen, sok mindent összevegyít, sci-fit, giccset, komédiát: nem mindenkinek tetszett Radu Jude Drakula című, új román filmje.

Sci-fi és giccs: mesterséges intelligenciával oszlatja szét a Drakula-mítoszt az új román film
2025. augusztus 08., péntek

Sztánán mérettetnek meg a Kárpát-medencei néphagyományokat, néprajzot bemutató filmek

Szilágy megye festői szépségű falujában, Sztánán rendezik meg augusztus 28. és 31. között a Nemzetközi Népismereti Filmszemlét, ahol több mint húsz versenyfilmet, tábori alkotást mutatnak be.

Sztánán mérettetnek meg a Kárpát-medencei néphagyományokat, néprajzot bemutató filmek
2025. július 29., kedd

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban
2025. július 29., kedd

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban

Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban
2025. július 28., hétfő

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket

Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket
2025. július 28., hétfő

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület

Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület
2025. július 24., csütörtök

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről

Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről
2025. július 22., kedd

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között

Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között