Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 07., 12:182009. augusztus 07., 12:18
Csetényi Gyula művészeti vezető, a Miskolci Egyetem professzora (képünkön) kérdésünkre elmondta, a tábor 18 oktatója nagyon jól érzi magát Váradon. Az elmúlt két évben a több évtizedes hagyományokkal rendelkező eseményt Besztercebányán rendezték. Amikor kiderült, hogy a miskolci akadémia kapcsolatban van a PKE-vel, sőt egy pályázatban támogatta is a nagyváradi felsőoktatási intézményt, a szervezők úgy döntöttek, idén a bihari megyeszékhely lesz helyszíne a klasszikus zenei műhelyeknek. „Ezzel a PKE-nek is segítünk, hogy fejleszthesse zenei képzését” – mondta Csetényi, akire a város is jó benyomást tett. Azok a fiatalok, akik nem beszélnek magyarul, angol nyelven tanulhatnak a mesterektől. A fuvolaművész főként a két tehetséges kolozsvári résztvevőt emelte ki, és azt is elmondta, Ionel Pantea magánének szakos professzor tanítványainak tudásbeli színvonala semmiben sem marad el a miskolci vagy egyéb magyarországi akadémistákétól. Mint elmondta, általános probléma, hogy a csellisták és a fagottosok nagyon kevesen vannak, és ez most is így van, de a tíz zongorista kitűnően megállja a helyét.
A nyári zeneakadémia ideje alatt több hangversenyre is sor került, szerdán a kortárs szerzők estjét tartották meg, csütörtökön Madarász Iván zeneszerző koncertje következett, szombatra pedig a záróhangverseny maradt. A gálakoncerten fellépő zenekar a nyári zeneakadémia résztvevőiből áll majd össze, amelyen minden hangszeres csoportból egy-egy diák léphet majd fel, amennyiben van olyan, aki eléri a megfelelő színvonalat.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.