2007. szeptember 21., 00:002007. szeptember 21., 00:00
Az előadóművészek, méltatlannak tartott 600 lejes átlagbérük 80 százalékos növelését, élelmiszerjegyeket, a kollektív munkaszerződésben foglalt pótlékok kiutalását és a kultúrára szánt országos pénzügyi keretnek a hazai bruttó össztermék 1 százalékára való növelését követelik a kormánytól.
Az előadóművészek képviselete és a minisztérium közötti vita utolsó stációját az az augusztus 29-i találkozó jelentette, ahol három szakszervezet nyújtotta be igényléseit Demeter András államtitkárnak. Mivel a szakszervezetek szerint nem született megoldás, a művészi értékek tiszteletben tartása, a méltóbb létkörülmények érdekében és a tehetséges művészek kivándorlásának megakadályozásáért a szakszervezetek Bukarestben a Nemzeti Színház előtt fognak drámai kiselőadásokkal, balettel, hangversennyel demonstrálni, szolidaritásra szólítva fel a vidéki szakszervezeteket is, melyek a prefektúrák előtt tüntetnek. Információink szerint például a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház szakszervezete válaszolt a felhívásra.„Bár kétségtelen, hogy megkezdődött közöttünk a párbeszéd, a minisztérium nem tartja be a társadalmi dialógus szabályait. Vannak elképzeléseik kéréseink rendezésére az új színházi törvény keretében, ám attól tartunk, megismétlődik a korábbi negatív tapasztalat: a törvényt elfogadja a parlament, de a bérek növelését szabályozó melléklet nélkül” – indokolta a tervezett utcai akciót Cristian Şofron. A Művészi és Szórakoztató Intézmények Szakszervezeti Egyesületének (USIS) elnöke kifejtette: ha az új színházi törvényt a megfelelő formában már jóváhagyták volna, az akció támogató jellegű is lehetne. A minisztérium honlapján közzétett közleményben a tárca megalapozatlannak tartja a demonstrációt, jelezve, hogy a problémák megoldására üdvösebbnek tartja a higgadt párbeszédet. A közlemény szerint a bérnövelés bekövetkezik, a projekt máris parlamenti vita tárgyát képezi, az élelmiszerjegyek kérdése is pozitív elbírálásra számíthat, míg a kulturális büdzsének a nemzeti össztermék 1 százalékára való növelése nem tartozik a tárca hatáskörébe. Lapunk kérdésére Demeter András államtitkár elmondta, az augusztus 29-i találkozó már meghozta a problémás kérdések megoldását, amely az elfogadás előtt álló új színházi törvényben konkretizálódik. „Másfél éve dolgozom ezen a tervezeten, folyamatosan egyeztetve a szakszervezeti képviselőkkel. Úgy vélem, ezúttal sikerült a vitatémák mindegyikére valós megoldást találni. A parlament elé kerülő törvény és fizetési rács megszavazásával a kormány 17 év óta először fogja érdemei szerint kezelni ezt a társadalmi kategóriát. De a kérdéses 1 százalék nem lehet tárgya egy speciális jogszabálynak, egy részjogszabályban nem lehet a kultúra egészét érintő döntést hozni” – jelentette ki Demeter, hozzátéve, bár a minisztérium nem vitatja a szakszervezetek alkotmányos jogát a véleménynyilvánításhoz, az utcai demonstrációkat indokolatlannak és rosszul időzítettnek tartja.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.