2010. április 19., 09:352010. április 19., 09:35
A Kolozsvári Magyar Operában megrendezett gálát megelőzően az EMKE ünnepi közgyűlését tartották meg, ahol a Hargita és Kovászna Megyei Tanács képviselői mutatták be a szórvány- és tömbmagyarság kapcsolatának fejlesztését kitűző programját, illetve a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus erdélyi programjait tárgyalták meg.
A közgyűlésen részt vett Markó Béla, az RMDSZ elnöke is, aki már a helyszínen megkapta a díszoklevelét. Ezt követően megkoszorúzták az EMKE-alapító Pákéi Sándor József sírját a Házsongárdi temetőben – Gaál György művelődéstörténész, a Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság elnöke mondott emlékbeszédet. Az ünnepi gálaműsort dr. Székely Árpád karnagy vezényletével a Kolozsvári Református Kollégium énekkara; Nistor Ilona csángó népdalénekes, Vidovenyecz Edina és Csurulya Csongor, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház művészei, valamint a Bogáncs Néptáncegyüttes és a Harmadik Zenekar szolgáltatták.
A 13. EMKE-díj mellett kilenc tiszteletbeli tag címet, illetve számtalan oklevelet osztottak ki mindazoknak, akiket az erdélyi közművelődésért végzett munkájukért ismert el az egyesület. Dáné Kálmán Tibor kérdésünkre elmondta, sikeresnek tartja az EMKE eddigi tevékenységét, az egyesület elnöke a Magyar Ház Hálózat létrehozásában vállalt szerepüket emelte ki. A hálózatba azok az épületek tartoznak, amelyek egy romániai magyar civil szervezet vagy történelmi magyar egyház tulajdonában vannak, és bennük kulturális és a magyarság megmaradása szempontjából fontos programokat bonyolítanak le. „Rengeteg feladatunk van, többek közt a Szabédi-ház könyvállományának a kibővítése is” – vázolta kérdésünkre az EMKE jövőbeli terveit Dáné. Hozzátette, továbbra is a szórvány marad az EMKE érdeklődésének előterében.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.