Fotó: Erdélyi Művészeti Központ
Déjá vu címmel nyílik szeptember 8-án 18 órakor a második kiadásához érkezett Erdélyi Kortárs Képzőművészeti Seregszemle Sepsiszentgyörgyön – közölték a szervezők.
2023. szeptember 04., 12:022023. szeptember 04., 12:02
A tárlatot annak kurátorai – Madaras Péter szobrász, a Pécsi Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi képzőművészeti tanszékének óraadó tanára és Hosszú Zoltán szobrász, tanár, valamint Bordás Beáta, a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ vezetője nyitja meg. Összhangban az Erdélyi Művészeti Központ küldetésével – miszerint
– a kétévente megrendezendő Erdélyi Kortárs Képzőművészeti Seregszemle bemutatkozási lehetőséget kínál az Erdélyben élő vagy itt született fiatal magyar alkotók részére. Sepsiszentgyörgyön otthonra találtak az olyan kortárs képzőművészeti megnyilvánulások, mint a MÉDIUM kiállítások és a Székelyföldi Grafikai Biennálé, a MAGMA és az Erdélyi Művészeti Központ kiállítóterei, valamint a Plugor Sándor Művészeti Líceum és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának Sepsiszentgyörgyre kihelyezett tagozatának égisze alatt működő színvonalas intézményes képzőművészeti oktatás is. Mindezen értékteremtő munkának köszönhetően e kisváros és közönsége megérett az Erdélyi Kortárs Képzőművészeti Seregszemle és az ehhez hasonló törekvések befogadására.
A seregszemle – ahogyan azt a kiállítás egyik kurátora, Madaras Péter a katalógus bevezető szövegében megfogalmazza –
A déjà vu jelenség kapcsán Madaras Péter kurátor újabb harmincöt alkotót szólított meg. A cím és egyben hívószó az alkotói folyamatoknak arra a vonatkozására hivatott alapozni, amely által az örök érvényű témák, gondolatok, jelenségek újra és újra felbukkannak és visszatérnek. Az így létrejött kiállítás teljesen más hangulatú, mint az előző Ösztön című seregszemle volt. A most látható alkotások talán titokzatosabbak, a használt technikák szempontjából pedig színesebbek, változatosabbak.
A tárlat 2023. október 20-ig látogatható az Erdélyi Művészeti Központ nyitvatartási rendje szerint, keddtől péntekig 9 és 17 óra, szombaton pedig 10 és 16 óra között.
Kiállító művészek: Adorjáni Márta, Antal Malvina, Ábrahám Imola, Bács Emese, Berszán Zsolt, Berze Imre, Căbuz Andrea, Daczó Enikő, Éltes Barna, Fábián Emőke, Fazakas Ildikó, Ferencz Zoltán, Horváth Levente, Kentelki Gábor, Adrian Kiss, Kolumbán Hanna Éva, Kopacz Kund, Kovács Kinga, Kovács Lehel, László Hajnalka, Madaras Péter, Máriás István aka Horror Pista, Máthé László, Nagy Andrea, Péter Alpár, Siklódy Fruzsina, Sipos Gaudi Tünde, Szabó Ábel, Szabó Anna-Mária, Szabó Csongor, Szász Sándor, Szász Tünde, Tamás Attila, Zakariás István, Zoltán Béla.
In memoriam KÁNTOR Lajos címmel nyílik képzőművészeti kiállítás az augusztus 13. és 20. között szervezendő, 14. Kolozsvári Magyar Napok keretében.
Pittner Olivér (Lupény, 1911 – 1971, Marosvásárhely) festőművész munkáiból nyílik kiállítás május 24-én, szerdán 18 órakor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) harmadik emeleti kiállítóterében.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!