Fotó: Veres Nándor
Romániai magyar középiskolások számára hirdetett vetélkedőt a Csíki Székely Múzeum, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány azzal a céllal, hogy minél szélesebb körben népszerűsítsék a Csontváry-képek Erdélyben című csíkszeredai kiállítást, és megismertessék Csontváry Kosztka Tivadar életművét.
2016. május 31., 13:402016. május 31., 13:40
A Csíki Székely Múzeumban május elején megnyílt kiállítás egyik kísérőprogramja a 9–12. osztályos diákok számára meghirdetett vetélkedő. Az Erdély-szintű diákvetélkedő ötlete még a Munkácsy-kiállítás kapcsán vetődött fel 2007-ben. Az akkori kiírásra olyan nagy volt az érdeklődés, hogy utána, a múzeum nagy időszakos kiállításaihoz kapcsolódóan majdnem minden alkalommal meghirdették.
„A vetélkedő mindig az adott kiállítás témájához kötődik, a diákok így betekintést nyerhetnek az illető téma – vagy egy művész, vagy egy művészeti irányzat – történetébe, múltjába. Tágul a gyerekek kulturális horizontja, a művészet iránti érdeklődésüket próbáljuk fejleszteni\" – fogalmazott Gyarmati Zsolt, a múzeum igazgatója. Hozzátette, ez jó alkalom arra is, hogy a diákok kiránduljanak, és megtekintsenek Csíkszeredában és környékén más nevezetességeket is, hisz érkeznek csoportok Marosvásárhelyről, Kolozsvárról, Brassóból, Tordáról, Máramarosszigetről stb. Ugyanakkor a vetélkedő nyertes csoportjai hozzák magukkal az egész osztályukat.
A szervezők 30 iskola jelentkezésére számítottak, ám jóval többen szerettek volna részt venni a vetélkedőn. Az iskolák legalább 6–6, ötfős csapattal jelentkezhettek, a vetélkedők pedig a bejelentkező iskolákban zajlottak le helyi tanárok közreműködésével. „Összeállítottunk egy szakirodalmat, amit kiküldtünk a tanároknak, és két hét felkészülési időt hagytunk a diákoknak. A szakirodalomban idén nem fektettünk akkora hangsúlyt az életrajzra, hanem inkább Csontváry festészetének sajátosságaira hívtuk fel a figyelmet. Voltak például előre kiválasztott festmények, amelyeket a diákok a kiállításon is látni fognak, és azoknak a festményeknek a részleteire fektettük a hangsúlyt\" – magyarázta Demény Enikő múzeumpedagógus.
Iskolánként három-három csoport juthatott tovább. A vetélkedő lebonyolítói három nagy egységre osztották a kérdéseket, feladatokat: az első részben a festővel kapcsolatos kérdések szerepelnek, a második részben a festészetével foglalkoznak, a harmadik részben pedig konkrétan egy-egy festmény részleteire kérdeztek rá. Demény hozzátette, múzeumpedagógiai szempontból számukra azért is fontos ez a vetélkedő, mert más úgy vezetni egy foglalkozást, hogy az adott csoportok tagjainak már van előzetes tudása az alkotóról.
„Azt is jó látni, hogy amikor meglátják a valóságban azokat a festményeket, amelyeket már ismernek az elküldött anyagból, akkor mindig rácsodálkoznak, észrevesznek újabb részleteket rajtuk\" – osztotta meg észrevételeit. A nyertes csapatok ajándékcsomagokat, ingyenes belépőket, és ingyenes utazást nyertek a kiállításra. Az augusztus 20-áig látogatható tárlatot eddig több mint ötezren tekintették meg.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!