Fotó: A kastélymúzeum Facebook-oldala
A Hunyad megyei magyar értéktár elkészítésére vállalkozik az RMDSZ Hunyad megyei szervezete, valamint a kulturális örökség európai éve rendezvénysorozathoz is csatlakozik.
2018. február 14., 14:092018. február 14., 14:09
2018 a kulturális örökség európai éve, Hunyad megye pedig gazdag kulturális örökséggel rendelkezik, ezért is fontos csatlakozni az európai tematikus eseményekhez, illetve elkészíteni a Hunyad megyei magyar értéktárat – fogalmazott Winkler Gyula, az RMDSZ európai parlamenti képviselője. Hozzátette,
Kifejtette, ennek a kezdeményezésnek Hunyad megye a bölcsője, és ma már erdélyi szintű, középiskolásoknak szóló vetélkedősorozatról, fiatalokat és általuk egész közösségeket megmozgató programról van szó. A parlamenti képviselő arról is beszámolt, hogy a Hunyad megyei magyar értéktárat szakemberek segítségével készítik el, a tervek szerint többkötetes kiadvány lenne, az első kötet pedig már ebben az évben megjelenik.
a teljesség igénye nélkül említem meg Déva várát, illetve Vajdahunyad várát, amely épített örökségünk gyöngyszeme, de sorolhatnám további értékeinket, amelyek az egész megyét gazdagítják” – részletezte az EP-képviselő. Szerinte regionális és országos viszonylatban is jó lehetőség, hogy 2018 a kulturális örökség európai éve.
„Mind az országnak, mind Erdélynek nagyobb európai jelenlétre van szüksége, jobban meg kell ismertetnünk magunkat Európában, nagyobb önbizalommal kellene képviselnünk értékeinket, hogy Európa is értékeljen minket, bízzon bennünk.
hiszen nemcsak a nagykövetségek tudják az országot képviselni, hanem a sportolóink, művészeink, alkotóink aktívan hozzájárulhatnak szülőföldünk népszerűsítéséhez” – magyarázta Winkler Gyula.
Az RMDSZ kezdeményezésére már 2015. november 19-én, tizenegy civil szervezet összefogásával megalakult Kolozsváron az Erdélyi Értéktár Bizottság (EMÉB), amelynek feladata az erdélyi magyar értékek beazonosítása, valamint ezek felterjesztése az Erdélyi Magyar Értéktárba és a magyarországi értékek közé. A meghatározott értékkategóriák területei az épített környezet, kulturális örökség, agrár- és élelmiszer-gazdaság, egészséges életmód, ipari és műszaki megoldások, sport, természeti környezet, turizmus és vendéglátás, az EMÉB tagjai pedig olyan civil szervezetek képviselői, akik Erdély-szerte az említett szakterületen fejtik ki tevékenységüket.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
A Csík Zenekar egyik alapítója, névadója, Csík János úgy döntött, hogy 2025-től nem vesz részt a rendszerszintű együtt muzsikálásban – közölte az együttes.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház kilencedik alkalommal szervezi meg az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált; idén a rangos eseményre november 3-17. között kerül sor.
szóljon hozzá!