A román kormány egymilliárd eurót fordít kultúrára a következő években Nagy-Románia megalakulásának századik évfordulója alkalmából – jelentette be csütörtökön Viorica Dăncilă miniszterelnök.
2018. július 19., 20:252018. július 19., 20:25
2018. július 19., 20:302018. július 19., 20:30
A kabinet kormányrendeletet fogadott el erről csütörtöki ülésén. Dăncilă elmondta: a román kultúrának sürgősen szüksége van egy több éves finanszírozási tervre, amelynek értelmében múzeumokat, színházakat, kulturális központokat, könyvtárakat, koncerttermeket korszerűsítenek, valamint az épített és szellemi örökséget helyreállítják és bővítik.
Viorica Dăncilă bejelentette, hogy aláírtak már két szerződést 12 millió euró összértékben, így az egyik projekt Románia digitális könyvtárának a létrehozására irányul, a másikból elkészítik Románia épített kulturális örökségének kódexét, valamint a műemléképületek védelmének országos stratégiáját.
Romániában nincs hagyománya a többéves költségvetésnek, az állami intézmények általában egy évre terveznek. A rendelet szerint a kormány kötelezettséget vállal, hogy a következő évek állami költségvetéseit is terheli ennek a programnak a kiadásaival.
Románia idén ünnepli, hogy az erdélyi románok 1918. december 1-jén a gyulafehérvári nagygyűlésükön kimondták Erdély és a Bánság Romániával való egyesülését. A román történelem a Gyulafehérvári Nyilatkozat elfogadásának napján, december 1-jén ünnepli Nagy-Románia megalakulását, ami a rendszerváltozás után az ország hivatalos nemzeti ünnepévé vált.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!