A román kormány egymilliárd eurót fordít kultúrára a következő években Nagy-Románia megalakulásának századik évfordulója alkalmából – jelentette be csütörtökön Viorica Dăncilă miniszterelnök.
2018. július 19., 20:252018. július 19., 20:25
2018. július 19., 20:302018. július 19., 20:30
A kabinet kormányrendeletet fogadott el erről csütörtöki ülésén. Dăncilă elmondta: a román kultúrának sürgősen szüksége van egy több éves finanszírozási tervre, amelynek értelmében múzeumokat, színházakat, kulturális központokat, könyvtárakat, koncerttermeket korszerűsítenek, valamint az épített és szellemi örökséget helyreállítják és bővítik.
Viorica Dăncilă bejelentette, hogy aláírtak már két szerződést 12 millió euró összértékben, így az egyik projekt Románia digitális könyvtárának a létrehozására irányul, a másikból elkészítik Románia épített kulturális örökségének kódexét, valamint a műemléképületek védelmének országos stratégiáját.
Romániában nincs hagyománya a többéves költségvetésnek, az állami intézmények általában egy évre terveznek. A rendelet szerint a kormány kötelezettséget vállal, hogy a következő évek állami költségvetéseit is terheli ennek a programnak a kiadásaival.
Románia idén ünnepli, hogy az erdélyi románok 1918. december 1-jén a gyulafehérvári nagygyűlésükön kimondták Erdély és a Bánság Romániával való egyesülését. A román történelem a Gyulafehérvári Nyilatkozat elfogadásának napján, december 1-jén ünnepli Nagy-Románia megalakulását, ami a rendszerváltozás után az ország hivatalos nemzeti ünnepévé vált.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Molnár Vilmos József Attila- és Márai-díjas csíkszeredai író Kőrösi Csoma Sándor csodálatos cselekedetei című könyvéből inspirálódott bábjáték premierjére készül a kolozsvári Puck Bábszínház.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
Ahogy azt Matthijs Wouter Knol, az EFA igazgatója októberben bejelentette, idén már az animációs és dokumentumfilmek is indulhatnak a legjobb európai film díjáért.
Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel nyílik meg a Székely Nemzeti Múzeum új alapkiállítása 2024. november 11-én, hétfőn 18 órakor az intézmény Bartók Béla termében – közölte a sepsiszentgyörgyi múzeum.
szóljon hozzá!