Lackfi János író, költő, Lackfi Dorottya énekes, Sinha Róbert zenész és a nagyváradi közönség
Fotó: Partiumi Keresztény Egyetem/Facebook
Nagyváradon kezdte erdélyi és partiumi körútját a hét végén Lackfi János magyarországi író, költő, aki rendhagyó zenés irodalmi esttel örvendeztette meg közönségét.
2019. október 28., 10:482019. október 28., 10:48
Erdélyi körútjuk nagyváradi nyitó rendezvényén az illendőség megkövetelte üdvözlés után a látogatás örömét kifejező ajándékként nyújtotta át a nagyszámú közönségnek Lackfi János József Attila-, Prima Primissima- és még sok más díjjal kitüntetett költő, író és műfordító tömör ars poeticáját, a „Versben járj, tovább érsz!” vallomásos jó tanácsot, az ismert szólás parafrázisát.
A köszönetként kirobbanó taps elültével egyértelművé vált, hogy máris régi ismerősökként, felszabadult hangulatban állunk készen Lackfi János vezetésével elindulni írásai ösvényein. Az író, költő röviden, de annál ironikusabban hárította el az irodalmat, az olvasás szeretetét és különösen a sokat emlegetett „mai fiatalság” műveletlenségének a vádját azzal az érvvel, hogy a kínaiak nagyjából ugyanezt megtették már ezer éve és íme, mégis idáig eljutottunk. Pedig akkoriban még a kínaiaknak sem volt számítógépük, az internetnek köszönhetően viszont
S hogy a költő igazáról ne csak a lassan közhelyessé váló világháló-gyorsaság érvével győzze meg a közönséget a szólásátirat, Lackfi János azzal is érvelt, hogy például Arany János vagy Örkény István művei, a magyar nyelv és gondolkodás remekművei sem szűnnek meg népszerűeknek lenni, pedig a szerzők már nem élnek. Arany János említése máris átvezetett az Élet-Haláltánc című zenés irodalmi est első, a Szilágyi Örzsébet email-jét megírta kötetből vett, A fekete router című paródia felolvasásához: a vers Arany János Mátyás anyja című balladájának „átirata”.
Már ebből kiderült Lackfi „versben járásának” lényege, a nyelvhez kapcsolódó maximális egyetemes nyitás, de mondhatnám érzelmi zsenialitásnak is, hiszen ez az elsőre képzavarnak tűnő szókapcsolat a költőtől semmiképpen sem idegen.
Nem csupán Petőfi, Arany, Kosztolányi, Babits költészetére utalt az előadó, hanem irodalmunk olyan ikonikus műfajának álkarikírozására is, mint a Balassi óta jelen lévő és Ady sokszínűsége révén csúcsra juttatott istenes versek zsoltáros gondolat- és hangulatvilága. Oldották és ugyanakkor rögzítették a felolvasás hatását a zenei betétek, az alkotó lányának, Dorottyának a Sinha Róbert gitárművész közreműködésével megzenésítve előadott szövegei.
A közel másfél órás előadás végig magas fokon izzott, amit a ráadás-felolvasást és zeneszámot kitapsoló közönség tetszésnyilvánítása igazolt leginkább. Az alkotónak a bevezetőben említett, negyvennyolc éves korát mintegy összegzésre, „betakarításra” sarkalló életérzése valójában igazi életörömöt jelentett. A rengeteg jelenlévő fiatal néző-hallgató érdeklődése bizonyítja Lackfi János hitvallásának, a „versben járj, tovább érsz!” gondolatnak az igazát. Lackfi János, Lackfi Dorottya és Sinha Róbert vasárnap Sepsiszentgyörgyön lépett fel, hétfőn Csíkszeredában, kedden Gyergyószentmiklóson, szerdán pedig Kolozsváron láthatja őket a közönség.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
szóljon hozzá!