Lackfi János író, költő, Lackfi Dorottya énekes, Sinha Róbert zenész és a nagyváradi közönség
Fotó: Partiumi Keresztény Egyetem/Facebook
Nagyváradon kezdte erdélyi és partiumi körútját a hét végén Lackfi János magyarországi író, költő, aki rendhagyó zenés irodalmi esttel örvendeztette meg közönségét.
2019. október 28., 10:482019. október 28., 10:48
Erdélyi körútjuk nagyváradi nyitó rendezvényén az illendőség megkövetelte üdvözlés után a látogatás örömét kifejező ajándékként nyújtotta át a nagyszámú közönségnek Lackfi János József Attila-, Prima Primissima- és még sok más díjjal kitüntetett költő, író és műfordító tömör ars poeticáját, a „Versben járj, tovább érsz!” vallomásos jó tanácsot, az ismert szólás parafrázisát.
A köszönetként kirobbanó taps elültével egyértelművé vált, hogy máris régi ismerősökként, felszabadult hangulatban állunk készen Lackfi János vezetésével elindulni írásai ösvényein. Az író, költő röviden, de annál ironikusabban hárította el az irodalmat, az olvasás szeretetét és különösen a sokat emlegetett „mai fiatalság” műveletlenségének a vádját azzal az érvvel, hogy a kínaiak nagyjából ugyanezt megtették már ezer éve és íme, mégis idáig eljutottunk. Pedig akkoriban még a kínaiaknak sem volt számítógépük, az internetnek köszönhetően viszont
S hogy a költő igazáról ne csak a lassan közhelyessé váló világháló-gyorsaság érvével győzze meg a közönséget a szólásátirat, Lackfi János azzal is érvelt, hogy például Arany János vagy Örkény István művei, a magyar nyelv és gondolkodás remekművei sem szűnnek meg népszerűeknek lenni, pedig a szerzők már nem élnek. Arany János említése máris átvezetett az Élet-Haláltánc című zenés irodalmi est első, a Szilágyi Örzsébet email-jét megírta kötetből vett, A fekete router című paródia felolvasásához: a vers Arany János Mátyás anyja című balladájának „átirata”.
Már ebből kiderült Lackfi „versben járásának” lényege, a nyelvhez kapcsolódó maximális egyetemes nyitás, de mondhatnám érzelmi zsenialitásnak is, hiszen ez az elsőre képzavarnak tűnő szókapcsolat a költőtől semmiképpen sem idegen.
Nem csupán Petőfi, Arany, Kosztolányi, Babits költészetére utalt az előadó, hanem irodalmunk olyan ikonikus műfajának álkarikírozására is, mint a Balassi óta jelen lévő és Ady sokszínűsége révén csúcsra juttatott istenes versek zsoltáros gondolat- és hangulatvilága. Oldották és ugyanakkor rögzítették a felolvasás hatását a zenei betétek, az alkotó lányának, Dorottyának a Sinha Róbert gitárművész közreműködésével megzenésítve előadott szövegei.
A közel másfél órás előadás végig magas fokon izzott, amit a ráadás-felolvasást és zeneszámot kitapsoló közönség tetszésnyilvánítása igazolt leginkább. Az alkotónak a bevezetőben említett, negyvennyolc éves korát mintegy összegzésre, „betakarításra” sarkalló életérzése valójában igazi életörömöt jelentett. A rengeteg jelenlévő fiatal néző-hallgató érdeklődése bizonyítja Lackfi János hitvallásának, a „versben járj, tovább érsz!” gondolatnak az igazát. Lackfi János, Lackfi Dorottya és Sinha Róbert vasárnap Sepsiszentgyörgyön lépett fel, hétfőn Csíkszeredában, kedden Gyergyószentmiklóson, szerdán pedig Kolozsváron láthatja őket a közönség.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!