A Méhes György (1916 – 2007) Kossuth-díjas erdélyi író hagyatékából alapított díjakat idén 22. alkalommal ítélték oda
Fotó: Blága Eszter
Három alkotó kapta a Méhes György Alapítvány idei elismeréseit, az összesen 9000 euró értékű díjakat Kolozsváron adták át.
2024. május 15., 09:002024. május 15., 09:00
Oravecz Imre Kossuth-díjas költő, Szakolczay Lajos Széchenyi-díjas irodalomtörténész, valamint Nagy Zalán pályakezdő erdélyi költő részesült a Méhes György Alapítvány díjaiban. Összesen 9 ezer euró értékű a három elismerés, amelyeket kedden este a kolozsvári Bulgakov Kávéházban adtak át.
Nagy Elek, az életműdíjas Oravecz Imre és Fekete Vince a díjátadón
Fotó: Blága Eszter
A díjátadót gála keretében tartották, amelyen erdélyi alkotók, közéleti személyiségek, kulturális intézetek képviselői vettek részt többek között. Oravecz Imre részesült az 5000 eurós Kárpát-medencei Méhes György-életműdíjban, a magyarországi alkotót Fekete Vince költő méltatta. Az erdélyi irodalomért tett szolgálatáért Szakolczay Lajos Széchenyi-díjas irodalom- és művészetkritikus a 3000 eurós Erdélyi Méhes György-díjban részesült. A magyarországi irodalomtörténész nem tudott személyesen jelen lenni az eseményen, helyette felesége, Faragó Laura Kossuth-díjas énekművész vette át az elismerést, aki egy dalt adott elő.
Nagy Elek, Faragó Laura (a díjazott, Szakolczay Lajos felesége) és Erős Kinga
Fotó: Blága Eszter
Mint a gálán elhangzott, az elmúlt két évtizedben Méhes György örökösei – az Erdélyi Magyar Írók Ligájával együttműködésben – édesapjuk szellemi örökségének tiszteletére több mint 40 erdélyi írónak és költőnek adományoztak Méhes György-díjat és debütdíjat. A 2022-ben bejegyzett Méhes György – Nagy Elek Alapítvány az eddig meglévő díjak mellé Méhes György-életműdíjat is adományoz, amelyet évente egy Kárpát-medencei szerzőnek ítélnek oda. Az ünnepi eseményen az író fia, Nagy Elek köszöntötte a vendégeket. Személyes hangvételű visszaemlékezésben idézte meg édesapja szellemiségét és alakját, beszélt Méhes György írói munkásságáról, pályájáról, derűs, pozitív erőt kisugárzó személyiségéről. Mint mondta, Méhes György regényeiben mindig az ember, az emberi jellem volt a fontos.
Az ünnepi alkalomra Méhes György Micsoda társaság című regényéből Dimény Áron színművész olvasta fel a Békahistória című írást.
Nagy Elek, a debütdíjas Nagy Zalán és Horváth Benji
Fotó: Blága Eszter
Az Oravecz Imre munkásságát méltató Fekete Vince a magyarországi költő Alakonyidő című kötetéből ihletett szövegben értékelte a díjazott műveit. Mint mondta, ez a kötet az elmúlás könyve is, de ugyanakkor a visszatekintésé, az élet apró örömeié, a „még élés” öröméé.
Horváth Benji a Méhes György-debütdíjas költő laudációjában elmondta, ritka az a fiatal költő, akinek húsz éves korában már sajátos, jellegzetes versnyelve van. „Az ember zavarba jön az ilyesfajta céltudatosságtól, ahogy versnyelvet épít és rombol, koncol és boncol” – hangzott el a méltatásban. Szakolczay Lajos munkásságát Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke méltatta. Faragó Laura tolmácsolta díjazott férjének személyes üzenetét. Szakolczay, aki munkásságában kiemelt figyelmet fordított az erdélyi irodalomnak, színháznak, képzőművészetnek, üzenetében azt írta,
Az ünnepi eseményen a székelyföldi lányokból álló Cickom Énekegyüttes is fellépett.
A következő Méhes György-díjak díjátadó gálát Budapesten tartják 2025 májusában. A 3000 euróval járó Méhes György-díjjal – amely régen az E-MIL Irodalmi Nagydíja is volt – az erdélyi magyar irodalomért tett szolgálatot és/vagy kiemelkedő szépirodalmi alkotást jutalmaznak. Az 1000 euróval járó Méhes György-debütdíjat pedig rendszerint a legtehetségesebbnek ítélt elsőkötetes alkotó kapja.
A kolozsvári Bulgakov Kávéház adott otthont az ünnepi gálának
Fotó: Blága Eszter
A kitüntettek személyéről a Magyar Írószövetség és az Erdélyi Magyar Írók Ligájának ajánlása alapján az alapítvány kuratóriuma dönt. A díjátadó ünnepséget az író születésnapján vagy ahhoz közeli dátumon szervezik meg évente: egyszer Budapesten, egyszer pedig Kolozsváron.
Erdélyi irodalmi szervezeteket és folyóiratokat is támogat a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány, amely összesen 20 millió forintot (mintegy 253 ezer lej) juttat Kárpát-medencei szervezeteknek – közölte lapunkkal kedden az alapítvány.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
Példaként tárja a mai világ elé a csángó zenei és tárgyi örökséget Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikusművész, akit több évtizedes fáradhatatlan munkája elismeréseként nemrég Kossuth-díjjal tüntettek ki.
szóljon hozzá!