2009. április 22., 10:442009. április 22., 10:44
Béres László színházigazgató szerint az évek óta tartó jó kapcsolat következménye, hogy Bozsik Yvette elvállalta az évad utolsó bemutatójának rendezését. Az április 30-án bemutatásra kerülő Játszótér című mozgásszínházi produkció próbafolyamata lényegében még múlt év októberében elkezdődött azon a műhelygyakorlaton, amelyet a népszerű mozgásművész tartott a dance.movement.theatre nevű fesztiválon.
A tényleges munkát azonban két héttel ezelőtt kezdte el a társulat Vislóczky Szabolcs táncművész, Bozsik Yvette megbízottjának irányításával, néhány napja azonban már a világszerte ismert művész vette át a munkálatok irányítását. „Hihetetlen emberi háttérrel rendelkezik ez a társulat, öröm ilyen csapattal együtt dolgozni” – hangoztatta Bozsik Yvette, kifejtve, hogy sehol nem tapasztalta még azt a pozitív hozzáállást a munkához mind a színészek, mind a kisegítő személyzet részéről, mint a Figura Stúdió Színháznál.
Bozsik Yvette Játszótér című előadását egy Kenneth MacMillan- és Nizsinszkij-koreográfia inspirálta, zenéjét Yonderboi és Philippe Heritier írta, a díszletet régi díszletek elemeiből válogatták össze, a jelmezek egy részét a művésznő társulata adományozta a Figurának. Az előadás során gyerekruhába öltözött felnőttek játszadoznak egy játszótéren, amelyről később kiderül, hogy lényegében egy elmegyógyintézet.
Az előadás során – Bozsik Yvette munkamódszerének köszönhetően – olyan improvizatív elemek is megjelennek, amelyeket adott témára – játszótér, tengerpart, gyermekkor – a színészek dolgoztak ki. Az ápolónő szerepében Bartha Borókát, ápolóként Szabó Eduárdot láthatjuk, az ápoltak szerepét pedig Barabás Árpád, Máthé Annamária, Boros Mária, Vajda Gyöngyvér, Gazdag Erzsébet, Veres Előd és Flórián Róbert Szabolcs játssza.
A produkció főpróbáját április 29-re, a Tánc Világnapjára tervezik. A Figura Stúdió Színház a Bozsik Yvette rendezte mozgásszínházi produkcióval lép fel május 19-én Székelyudvarhelyen a Tánc tavasza nevű fesztiválon.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.