Fotó: Pixabay
Az Európai Filmakadémia (EFA) a saját eszközeivel tiltakozik Ukrajna orosz inváziója ellen: bojkottálja az orosz filmeket.
2022. március 03., 11:432022. március 03., 11:43
Március 1-én közzétett állásfoglalásában a filmakadémia kiegészíti a nemzetközi szankciók listáját azzal, hogy csatlakozik az Ukrán Filmakadémia korábbi felhívásához, és bojkottálja az orosz filmalkotásokat – írta a Filmtett.ro.
Tiltakozásképpen kizárják az Európai Filmdíjakért folyó idei versenyből az orosz filmeket, ugyanakkor tisztelegnek azon „bátor orosz filmesek” előtt, akik kiálltak a háború ellen. A szöveg szabadkozik: megfogalmazói tudják, hogy az EFA állásfoglalása „korábban kellett volna érkezzen”, de az elmúlt napokban a háttérben, „csendben” pénzt gyűjtöttek, és kitalálták, hogyan segíthetnének a bajbajutottakon.
Az Európai Filmakadémia állásfoglalása egy nappal azután érkezik, hogy Szergej Loznyica ukrán filmrendező nyílt levélben nevezte gyávának az EFA-t korábbi megfogalmazása miatt: „Micsoda szégyenletes szöveget hozott össze az Európai Filmakadémia: »Ukrajna megszállása erősen aggaszt bennünket.«”
A rendező egyúttal lemondott EFA-tagságáról: „Közöltétek, hogy 61 ukrán tagotok van. Hát mától kezdve csak 60. Nincs szükségem arra, hogy »éberek legyetek, és kapcsolatban maradjatok velem«, nagyon szépen köszönöm!”
A 80 aláíró egy része a 2020-as események elől szökött Ukrajnába, ahol „szívesen látták és támogatták őket”. Brit producerek szintén bojkottot terveznek: a több mint 700 televíziós és független filmes tagot számláló Pact felszólította tagjait, hogy szüntessenek be minden, orosz produkciókkal és cégekkel közös munkát.
Közben a cannes-i filmfesztivál is korlátozza az oroszok részvételét a szemlén. A fesztivál idei kiadásán nem fogadják a kormányzati kapcsolatokkal rendelkező orosz egyéneket és delegációkat. A szemle szervezői tegnap hajnalban tették közzé állásfoglalásukat az ukrajnai válság kapcsán.
A szemle csapata kifejti, hogy „hacsak a háború az ukrán nép számára kielégítő módon véget nem ér”, idén nem fogadnak „Oroszországból érkező delegációkat, és senki mást, aki kapcsolatban áll az orosz kormánnyal”. Vagyis az orosz filmeseket és alkotásaikat nem zárják ki a fesztiválról, ahogy az Európai Filmakadémia tette. Időközben egymás után jelennek meg az ukrán filmeseket támogató, egyéni és csoportos szolidaritási nyilatkozatok – tegnap például egy 250 európai szakmabeli által aláírt petíciót tettek közzé.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!