Útmutató. Viola Gábort villanyszerelő ismerőse vezette be a teátrum világába
Fotó: Biró István
Életpálya-bemutató beszélgetéssel, színészzenekar-párbajjal ünnepelték a színházi világnapot a Kolozsvári Állami Magyar Színházban a hétvégén. A színházi alkotók ünnepét kedden tartják világszerte, ez alkalomból a gyergyói és udvarhelyi teátrum is meglepetéseket tartogat közönségének.
2018. március 25., 16:502018. március 25., 16:50
2018. március 25., 16:572018. március 25., 16:57
Rengeteg színház- és zenekedvelőt vonzottak hétvégén a színház világnapja alkalmából a kolozsvári magyar teátrumban szervezett programok, amelyek közül a résztvevők számának tekintetében egyértelműen a szombat esti színészzenekar-párbaj vitte a pálmát, de sokan voltak kíváncsiak Viola Gáborra, a kincses városi társulat tagjára is, aki a koncertet megelőző Livingroom életpálya-bemutató beszélgetéssorozat 20. kiadásának vendége volt.
Viola Gábor már az elején közölte: amikor a Livingroom ötlet- és házigazdája, Bodolai Balázs színművész felkérte a beszélgetésre,
„Belülről érdekesek a történetek, de kívülről, kontextus hiányában nem föltétlenül viccesek” – magyarázta. Ennek ellenére természetesen elkerülhetetlen volt a színházzal és színjátszással kapcsolatos kérdések, élmények érintése, Viola ugyanakkor meglepő őszinteséggel és magával ragadóan mesélt gyermekkoráról, családjáról, sőt a jövőről is.
Ahogyan az a Livingroomon is bebizonyosodott, a Marosvásárhelyen született, nyolc éve a kincses város teátrumában dolgozó Viola Gábor tipikusan az az ember, aki stílusával órákon át képes lekötni népes közönsége figyelmét, miközben tetszőleges témáról mesél, és igencsak gyakran megnevetteti a rá figyelőket.
– osztotta meg a jelenlevőkkel a színművész arra utalva, hogy családjában nem volt precedens a művészi pályára, szülei munkásként „építették a szocializmust”. Mint rámutatott, a családi villanyszerelő ismerőse, aki világosítóként dolgozott a színházban, vezette be a teátrum világába. Attól fogva „én a barátnőimet nem a moziba vittem” – tette hozzá.
A kolozsvári Loose Neckties Society színészzenekar
Fotó: Biró István
A közönség azt is megtudhatta, hogy Viola Gábor „majdnem” operaénekes lett, előbb erre a pályára akart lépni, mert érezte, hogy „valami hang ki kellene jöjjön belőle”, néhány szerepet kapott is, de „úgy játsztotta el, hogy eljátszotta” a lehetőséget – mesélte. A zene iránti szeretete viszont gyermekkora óta töretlen, amióta 5–6 éves korában először vett hangszert, egy ukulelét a kezébe, amiről akkor még azt hitte, hogy gitár.
Viola Gábor egyébként több zenésztársával együtt cigánymuzsikával szórakoztatta a közönséget a Livingroomon. Az esemény végén a színművész a jövővel, illetve a sorsszerűséggel, a minden mindennel összefügg elvvel kapcsolatos gondolatait is megosztotta. „Az, hogy én most itt vagyok, nem is lehetett volna másképp, és az, ami holnap fog történni, nem történhet másképp” – fogalmazott. „Zene? Zene!” – zárta a beszélgetést a házigazda és vendége, mielőtt a meghívottak ismét roma muzsikával fokozták a hangulatot.
Fotó: Biró István
A Livingroom után a kolozsvári teátrum színészzenekara, a Loose Neckties Society párbajra hívta a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulatának együttesét, az Actor`s Dzsem Sessiont. A két zenekar a zsúfolásig megtelt emeleti büfé két végében felállított színpadon adta egymásnak a mikrofont, a győztes pedig egyértelműen a közönség volt.
A színházi világnapot több erdélyi teátrum is megünnepli kedden. A Nemzetközi Színházi Intézet bécsi közgyűlése 1961-ben döntött arról, hogy március 27-én ünneplik minden évben a világnapot, amelynek célja felhívni a figyelmet a színházművészet fontosságára és egyúttal tisztelgés a színházi alkotók előtt.
A program szerint reggel kávéval várnak bárkit, aki szeretné közelebbről megismerni a Figura társulatát és kíváncsi arra, hogyan működik a színház. A színházi bemelegítőre olyan jelentkezőket várnak, akik a színészek vezetésével szívesen kipróbálnának koncentrációs- és csapatépítő játékokat, valamint színházi bemelegítő gyakorlatokat. Az érdeklődők megtekinthetik a Hideg című, Leta Popescu rendezte előadás nyílt próbáját, lesz pingpongbajnokság, színházi kvíz is: utóbbira két fős csapatok jelentkezését várják.
A jelentkezők – akik egy ismert dráma egyik jelenetét rendezhetik meg – rendelkezésére állnak színészek, jelmezek, kellékek, hang- és fénytechnika. Bátorításképpen jelen lesz egy rendező is, akitől segítséget és tanácsot lehet kérni. Este fotókiállítás nyílik Jakab Lóránt színházi fotóiból, aki 2012 óta készít fotókat a Figura Stúdió Színház előadásairól.
Az udvarhelyi Actor`s Dzsem Session
Fotó: Biró István
Székelyudvarhelyen is várják az érdeklődőket kedden a színház világnapja alkalmából szervezett eseményekre: az érdeklődők betekinthetnek a kulisszák mögé, részt vehetnek a Beugró című improvizációs játékon, és fellép az Actor’s Dzsem Session színészzenekar.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!