Az alkotó hagyományokon alapuló, egyedi tervezésű és színállású mintái is megjelennek a Sepsiszentgyörgyön kiállítandó fotókon
Fotó: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy
Húsvétra hangoló kiállítást és koncertet szerveznek március 28-án, nagycsütörtökön 18 órától Sepsiszentgyörgyön az evangélikus templomban – közölték a szervezők.
2024. március 26., 17:412024. március 26., 17:41
A nagycsütörtöki rendezvényt a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, a Civilis Egyesület, a Sepsiszentgyörgyi Evangélikus-Lutheránus Egyházközség, valamint a Hagyományok Háza Alapítvány szervzi. Zelenák József esperes bevezető imádsága után a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó, „Keresztet vetek a fődgyire!” című fotókiállítás Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője nyitja meg. A bemutatott fotók Csíkszentmihályi Márton, Dusa Gábor, Fehér Vilmos, Nagy Botond, Gombosi Beatrix hivatásos magyarországi fotósok alkotásai.
Amint a szervezők közleménye részletezi, a tojásírás leginkább Közép-Kelet Európában elterjedt technika, és ez tekinthető a legnépszerűbbnek a 19-20. században a Kárpát-medencében is, a berzselés, karcolás, patkolás, drótozás, szalmarátétes díszítések mellett. A „tojásírás bölcsőjeként” emlegetett Gyimesek a kiemelt témája a fotókiállításnak. Az itt fellelhető tojásminták páratlan gazdagsága rendkívüli változatosságot mutat, és kultúránk archaikus rétegére világít rá. A legtöbb minta az osztókörök megrajzolásával kezdődik, ahogy a gyimesi asszonyok mondják: „Keresztet vetek a fődgyire!”
Az alkotó hagyományokon alapuló, egyedi tervezésű és színállású mintái is megjelennek a fotókon. A különböző növényi festékek használata a tojáshéjon különösen izgalmas terület. Sok-sok kísérletezés eredménye az itt bemutatott gazdag színpaletta. Egy különleges, szórványos adatokból ismert gyimesi csángó folklór hagyomány kutatási fázisai is megjelennek a kiállításon: Az összeszáradt, főtt tojásbelső megmunkálása, a „borostyánná” kövült fehérjéből szerelmi ajándék, jegygyűrű és egyéb ékszerek készítése. A falakon húsvéti rítusokat bemutató fotók is megjelennek, úgy mint például a csíkszentkirályi locsolkodás és az oltszakadáti kakaslövés.
Jókainé Gombosi Beatrix népi iparművész a Pest vármegyei Tahitótfaluban él, közel két évtizede vesz részt a népművészeti mozgalom életében. Etnográfus és művészettörténész, a népművészet iránti elköteleződését erősítette a gyakorlati kézművesség.
Elsőként a tojásírás területén szerzett érdemeket, népi iparművész és a Népművészet Ifjú Mestere címet. Ma már zsűritagként vesz részt a népi iparművészeti tárgyak minősítésében, külső munkatársként a Hagyományok Háza szakoktatója.
„Ég és föld” címmel nagycsütörtöki koncertet is tartanak. A kiállításmegnyitót követi a Hagyományok Háza Alapítvány sepsiszentgyörgyi kirendeltségének szervezésében megvalósuló koncert, melyen a helyi Pro Musica kamarakórus hozza majd az „égi zenét”, a szakrális, nagyheti kompozíciókat, István Ildikó népdalénekes és barátai pedig a földhöz ragaszkodást testesítik meg a népzene által.
és zeneileg is igazi csemegének ígérkeznek. A katarzist, a felszabadulást pedig mindannyiunknak a húsvét hozhatja el” – fogalmazta meg ajánlójában az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány”.
A húsvétot a nyugati kereszténységgel ünneplő romániai diákoknak március 29. és április 2. között nem kell részt venniük a tanórákon – derül ki az oktatási minisztériumnak a tanfelügyelőségekhez eljuttatott körleveléből.
Áldozat és megdicsőülés – A húsvéti ünnepkör népzenei hangjai címmel tartanak fiataloknak szóló, nevelő hangversenyt Marosvásárhelyen az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
szóljon hozzá!