Esős időben nyitották meg a hármas tárlatot a kolozsvári Művészeti Múzeum udvarán
Fotó: Kiss Judit
Három rangos képzőművészeti tárlatot nyitottak meg egyszerre a Kolozsvári Magyar Napok keretében a Művészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palota udvarán szerdán délután. A tárlatok az intézmény belső termeiben tekinthetőek meg szeptember 6-áig.
2020. augusztus 19., 19:132020. augusztus 19., 19:13
Nem mindennapos, hogy a kolozsvári Művészeti Múzeum, a Maros Megyei Múzeum és a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója egyszerre legyen jelen egy tárlatnyitón, ezúttal azonban ez történt, hiszen a hármas eseményhez mindhárom város művészeti központja hozzájárult.
A sepsiszentgyörgyi székhelyű Erdélyi Művészeti Központtól (EMÜK) érkezett a második, Referencia című tárlat: az itt bemutatott 60 műalkotás szubjektív válogatás az utóbbi három évben a Sapientia Alapítvány által vásárolt közel 350 műtárgyból. A harmadik tárlat Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész A megkerült Paradicsom című kiállítása, az eseményen bemutatták az azonos című fotóalbumot is.
Gergely Balázs a Kolozsvári Magyar Napok főszervezőjeként úgy fogalmazott, örvendetes, hogy bár a járvány miatt korlátok közé szorítva, de sikerült megszervezni a kincses város magyar ünnepét. Lucian Nastasă-Kovács, a kolozsvári Művészeti Múzeum igazgatója azt mondta, mindhárom kiállítás fontos, „igazi kulturális revelációnak” számít, az intézmény pedig örömmel látja vendégül a gyűjteményeket.
Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója kifejtette, az Erdély festészete a két világháború között című tárlaton látható művek egy méltatlanul elfeledett korszakból származnak, közben meg nagyon értékesek. „Ez az a periódus, amivel a magyar művészettörténet már nem, a román meg még nem foglalkozott. Azért is fontos művek ezek, mert ekkorra ért be a nagybányai festőiskola termékeny hatása” – mondta Soós. A kiállítás 60 alkotást foglal magába, újszerűségét az erdélyi jellegzetes stílus kiemelése képezi, a magyar, román és szász festők alkotói sajátosságainak és közös vonásainak művészi összhangja.
A művek jelentős részét a Németországban élő ifj. Böhm József gyűjteménye képezi, melyet a Maros Megyei Múzeum és a Kolozsvári Szépművészeti Múzeum tulajdonában lévő festmények egészítenek ki. Olyan jelentős festők alkotásai láthatók, mint például Ziffer Sándor, Szolnay Sándor, Tasso Marchini, Ipolit Strâmbu, Aurel Ciupe, Popp Aurel, Hans Mattis-Teusch, Hans Eder, Fritz Kimm. Kurátorok: Oniga Erika és Boros Judit.
Vargha Mihály a Referencia című tárlat kapcsán elmondta, a 2012-ben alakult EMÜK célja és küldetése, hogy felkutassa, begyűjtse és rendszerezze erdélyi alkotók műveit, csupa olyan alkotást, amelyek a történelem különféle válságai miatt nem mutatkozhattak be múzeumokban, kiállításokon. „Számos erdélyi alkotó életműve hever parlagon, olyanoké, akik sem Budapest, sem Bukarest számára nem fontosak. Az ő hagyatékukat gyűjti egybe a központ, amely az erdélyi képzőművészet fóruma kíván lenni” – hangoztatta Vargha Mihály. Hozzátette, a Referencia című tárlat 55 alkotást sorakoztat fel a központ tulajdonát képező 600 közül, ez a válogatás „a piramis csúcsa”. A Sapientia-gyűjtemény célja összegyűjteni az 1920-as évek utáni erdélyi magyar képzőművészek reprezentatív alkotásait, feltérképezni a fontosabb képzőművészeti irányzatokat és csoportosulásokat és ezeket szakmai hozzáértéssel és igényességgel referenciagyűjteménnyé kovácsolni.
A Referencia című kiállítás anyaga ezt a törekvést kívánja bemutatni, egy időívet a nagybányai festészettől az erdélyi magyar avantgárd és kortárs művészeti megnyilvánulásokig. Vargha Mihály azt is elmondta, olyan alkotók műveit is sikerül megvásárolnia a központnak, mint Gergely István, Vetró Artúr, Miklóssy Gábor vagy Jakobovits Miklós. A Referencia című tárlat kurátora Madaras Péter.
Ádám Gyula fotóművész fényképeit Pozsony Ferenc néprajzkutató, akadémikus méltatta. Mint mondta, az 1961-ben, Csíkkarcfalván született művész képei évtizedek óta őrzik az örökkévalóság számára a moldvai csángó, gyimesi csángó és székelyföldi falvak életét. „Olyan emberek életének pillanatait örökíti meg, akik biblikus kánonok szerint élnek. Fotóin látszik, hogy a művész minden fénynyalábot, minden színt megbecsül. A hallgatag csíki ember belső átéléssel és őszinteséggel készíti képeit, alkotásai helyette beszélnek és mintha azt sugallnák: egy kép felér ezer szóval” – fogalmazott Pozsony Ferenc. Kifejtette, Ádám Gyula képein mindennek arca van, nemcsak az embernek, de a tetteknek, emlékeknek és mulasztásoknak is. „Dokumentumfotóinak értékét valószínűleg csak évtizedek múlva fogjuk értékelni. Képei sajátos értelmezését adják egy sajátos érzelemvilágnak, amit a csángók, székelyek, romák máig megőriztek” – fogalmazott a néprajzkutató. A fotóalbumot az Előretolt Helyőrség Íróakadémia adta ki 2019-ben.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
szóljon hozzá!