2010. január 14., 10:292010. január 14., 10:29
Látványos installációkkal és kiállítással is várja az érdeklődőket Berlinben az idén hatvan éves nemzetközi filmfesztivál, a Berlinale február 11. és 21. között. Az első, 1951-es Berlinaléra emlékezve a nézők február 12-én megtekinthetik Fritz Lang filmrendező Metropolis című, 1926-os klasszikus némafilmjének restaurált változatát, méghozzá nem mindennapi díszletek között: a filmet a híres revüszínházból, a Friedrichstadtpalastból vetítik a Brandenburgi kapura feszített vászonra.
Bár maga a filmfesztivál február 11-től február 21-éig tart, már hamarabb, január végétől láthatják a sztárparádét a Berlinbe látogatók: a mozi és a filmek szerelmesei fotókiállítást nézhetnek meg, amely az elmúlt Berlinalék vendégeinek portréit mutatja be. Látható itt többek között Cate Blanchett, Mick Jagger, Nina Hoss, George Clooney, Gong Li és Kate Winslet fotója.
A Brandenburgi kapunál február 12. és 15. között Vorhang auf - The Curtain! (Függönyt fel!) címmel művészi installáció is felidézi a mozi csodáját és hatalmát. Christina Kim koreai-amerikai művésznő háromszáz négyzetméteres szimbolikus mozifüggönyét feszítik itt ki, amely újrahasznosított film- és Berlinale-plakátokból, DVD-kből és egyéb, a filmvilágból származó anyagokból készült. Dieter Kosslick, a fesztivál igazgatója február 14-én a mozi jövőjéről tart vitát. A pódiumbeszélgetésen filmkészítők, építészek és szociológusok is részt vesznek majd.
A jubileumi Berlinale plakátja több mint tizenötezer filmcímmel emlékezik meg a filmfesztivál történelméről. A plakáton lila háttér előtt sárga-zöld írással jelennek meg azoknak a filmeknek a címei, amelyeket az elmúlt hatvan évben levetítettek Európa és a világ egyik legfontosabb filmes eseményén. „Kis türelemmel mindenki megtalálhatja a kedvenc filmjét” – fűzte hozzá Kosslick.
A Berlinale honlapján (www.berlinale.de) a világ minden tájáról érkező prominens személyek és a közönség filmfesztiválhoz kapcsolódó történeteit, anekdotáit is olvasgathatják az internetezők. Emellett az érdeklődőket az elmúlt hat évtized során a fesztiválon készített fotók kronologikus összeállításával hívják időutazásra a honlapon a Berlinale szervezői.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.