2013. január 25., 08:492013. január 25., 08:49
„Hiszem, hogy kulturális és tudományos hátterünk, művészeti életünk nélkül sokkal kevesebbek lennénk, saját szülőföldünkön csak akkor van jövőnk, ha ismerjük történelmünket, kultúránkat” – mondta Tamás Sándor tanácselnök a Kovászna Megyei Tanács és a Kovászna Megyei kűvelődési Központ kiadványainak bemutatóján. Tamás régi terve Háromszék településeinek bemutatása, ezért örült, amikor Sepsiszéki Nagy Balázs és Tóth Szabolcs helytörténészek jelezték, hogy több ilyen munka is készül.
A sorozat első kötete a Háromszék Honismereti Bibliográfiája (1844–2012) címet viseli, a régió étkezési, mezőgazdasági, építészeti, néprajzi jellegű szokásainak, gyűjteménye, amelyet javarészt Jakab Albert Zsolt gyűjtött össze az 1844 és 2002 közötti korszakból. Ezeket a feljegyzéseket Kinda István néprajzkutató egészítette ki az elmúlt 10 évből származó információkkal. A második kiadvány, Zabola monográfiája, amelyet Pozsony Ferenc néprajzkutató készített. A Nagyjaink – Háromszék jeles szülöttei című sorozat ötödik kiadványában többek között a Marilyn Monroe-t felfedező, Torján született sztárfotós, Dienes Andor vagy a magyar nemzeti táncjáték megteremtésében jeleskedő Szőllősy Szabó Lajos életútja olvasható.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.