2009. június 03., 11:162009. június 03., 11:16
A másik falon a Dandea talapzatán jelenik meg mindkét szobor, a képek alatt pedig félbevágott pingpongasztal hever. Bartha József rendhagyó kiállításának címe: Barátságos mérkőzés. A művész ezzel a Marosvásárhelyen évtizedek óta zajló magyar–román „mérkőzésre” utal.
„Elkezdtem egy olyan projektet, amely arról szól, hogy bizonyos embereket egymással kicserélek. A művészetben is sokszor megtörténik, hogy két alkotó egymás nevén publikál, kicserélik egymás identitását. Például Magyarországon két fiatal képzőművész közjegyző előtt, hivatalosan nevet cserélt, és egymás nevével írták alá alkotásaikat.
Majd egy idő után titokban visszacserélték a nevüket, ezzel teljesen összezavarva a kritikusokat”, magyarázta a jelenséget a képzőművész, aki már 2003 óta készít fotókat olyan alanyokról, akik egymás ruháit viselik.
A mostani kiállításnak határozott politikai töltete van. „A művészet dolga az, hogy rámutasson a problémákra. Egy-egy műalkotás nem oldja ugyan meg ezeket, de nem is tesz erre ígéretet, mint a politikusok. A mostani kiállításom például többek közt arra mutat rá, hogy a Bernády-szobor felállítása után, a románság is felavatta a maga Dandea-szobrát, mintha verseny folyna. A kiállítás címe is erre reflektál” – mondta el lapunknak Bartha József.
A Bernády–Dandea-kompozíciót egy sorozat első részének szánta a művész. Később a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc és Mihai Viteazul mellszobrai lesznek hasonló „játék” szereplői, de a jászvásári Ştefan cel Mare-, valamint a budapesti Szent István-szobrokkal is tervez hasonló kompozíciót a képzőművész.
A kiállítás egyébként a megnyitón megjelent magyar és román képzőművésztársak és a laikus közönség érdeklődését is felkeltette. A művész szerint rengeteg elhallgatott probléma vesz minket körül. „A művészetnek éppen az a célja, hogy ezekre a problémákra rámutasson, ami az első lépés lehet a megoldás felé” – magyarázta a művész.
A szobrok mellett szóbuborékokban ilyen gondolatok olvashatók: „Avantaj serviciu”, „Szerva itt, csere ott” stb. Bartha nem tart attól, hogy botrányt kelt művészi játéka, hiszen nem a személyiségek jelentik a kiállítás lényegét, akiket a szobrok ábrázolnak, hanem az etnikumok értelmetlen versenyének bemutatása. A kiállítás egyébként július 12-éig tekinthető meg a művész marosvásárhelyi műtermében.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.