A Csíki Játékszín épülete előtt tiltakozó performanszot tartottak a színészek szerda délelőtt
Fotó: Kelemen Kinga
Az egész romániai kulturális finanszírozási rendszert alapjaiban kellene átalakítani ahhoz, hogy valamit meg lehessen reformálni. Ha a kormány költségcsökkentési terve életbe lép, drasztikusan ellehetetlenül az önkormányzati fenntartású színházak, kulturális intézmények, sporttámogatások léte, az egész kulturális szféra – mondta el a Krónika megkeresésre Pál D. Attila, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház kinevezett vezérigazgatója. Köllő Csongor, a Shoshin Színházi Egyesület társvezetője sem ért egyet a „fejszecsapásos módszerrel”, amely szerinte hosszú távon több kárt fog okozni, mint amennyit most spórolnának vele.
2023. augusztus 09., 18:392023. augusztus 09., 18:39
2023. augusztus 09., 19:082023. augusztus 09., 19:08
Országszerte tiltakozás övezi a román kormány költségtakarékosságot célzó elképzeléseit, amelyek a kulturális ágazatban intézmények összevonásával, megszűnésével fenyeget. „Ha valóban megvalósul a kormánynak a hónap elején bejelentett, költségcsökkentést célzó, egyfajta színjátéknak tűnő terve, akkor annak a kulturális életre nézve is nagyon drasztikus következményei lehetnek – mondta el a Krónika megkeresésére Pál D. Attila, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház kinevezett vezérigazgatója. Pál D. Attila véleményét annak kapcsán kértük ki, hogy
Több mint ötven kulturális intézmény vezetője, a Román Színházi Szövetség (UNITER), a Romániai Múzeumok Országos Hálózata (RNMR) is tiltakozik a terv ellen. Számos, a hazai kultúra iránt aggódó civil – szerda délig összesen több mint 20 600 személy – írta a lá a Vladimir Anton, a Csíki Játékszín művészeti vezetője által indított, Állítsátok meg a kultúra elpusztítását! című petíciót, erdélyi magyar intézmények, sajtóorgánumok is aggódásuknak adtak hangot.
Feketébe öltözött színháziak a néma tiltakozáson Csíkszeredában
Fotó: Kelemen Kinga
Pál D. Attila: politikai sakkjátszma húzódhat a költségcsökkentési terv mögött
A sürgősségi kormányrendelet tervezete szerint 2023 őszétől olyan intézkedések lépnének életbe Romániában, amelyek a helyi és megyei önkormányzatok költségvetésének csökkentése érdekében többek között épp a kulturális intézményekre szánt összegeket veszik célba.
Bábok a színház lépcsőjén a performansz alatt
Fotó: Kelemen Kinga
Az erdélyi színházak közül a marosvásárhelyi Nemzeti Színházat, a Kolozsvári Állami Magyar Színházat és az operát, valamint a temesvári teátrumot a kulturális minisztérium tartja fenn. A többi színházat vagy megyei vagy helyi önkormányzatok finanszírozzák. Pál D. Attila – aki 2011-től dolgozik a Marosvásárhelyi Nemzeti Színháznál, korábban a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház és a Kolozsvári Állami Magyar Színház menedzsmentjében is tevékenykedett, valamint számos nemzetközi fesztivált szervezett – a Krónika megkeresésére elmondta, meglátása szerint bár a kormány deklarált célja a költségvetési hiány csökkentése, az egész egyszerűen valószínűleg csak egy „színjáték”.
Vagy hogy mennyit lehet az üdülési voucherekkel spórolni, nem tudom felmérni, de nem hiszem, hogy nagy összeg lenne. Bár a vásárhelyi színház a tekintetben nem érintett, hogy a léte nem veszélyeztetett, hiszen nem önkormányzati, hanem minisztériumi fenntartású, nekem a nagy félelmem az, hogy az önkormányzati fenntartású színházak bizony veszélybe kerülnek” – mondta az igazgató.
Pál D. Attila, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház kinevezett vezérigazgatója rálát a kulturális élet finanszírozási helyzetére, több színház menedzsmentjében dolgozott már
Fotó: Dombóvári Tamás
Kifejtette, a tervezett rendelkezés nemcsak a színházakat érinti, hanem az egész kulturális szférát, a sportot, területgondozást, kertészeteket. Hozzátette,
Egyes önkormányzatok akár 30 százalékot is fordítottak költségvetésükből a kultúrára, sportra
„Az intézmények összevonásáról azt gondolom, hogy meg lehet tenni, nem ördögtől való, csak mire jó? A terv szerint a kevesebb mint 50 alkalmazottal működő intézményeket átszervezhetik, összevonhatják, de véleményem szerint a kormány részéről ez egy színjáték: vagy az EU felé,
„Amikor 4,70 lejbe került a benzin, és 6,30-ra emelték, szinte rosszul lettünk. Majd amikor 11 lejről levitték 7,80-ra, persze hogy boldogok voltunk. Az is gyanús, hogy miért kell ezt a költségcsökkentést december 31-ig megvalósítani a terv szerint. Hogy időt nyerjenek, hogy majd vissza tudják vonni?” – tette fel a kérdést a vezérigazgató.
Bár a marosvásárhelyi Nemzeti Színház nem önkormányzati, hanem minisztériumi fenntartású, a vezérigazgató aggódik az egész kulturális szféra ellehetetlenítése miatt
Fotó: Rab Zoltán
Úgy fogalmazott, ő ezt egyfajta politikai sakkjátszmának látja, de ha valóban érvénybe lép a terv, és nem vonják vissza sürgősen, akkor az önkormányzati fenntartású színházak, kulturális intézmények, sporttámogatások léte veszélybe kerül .
Másrészt, bár itt nem beszélhetünk jogokról, de egy már elért és megszerzett állapotot lecsökkenteni mindenkinek csak rossz, a megszerzett jogokat elvenni nem szabadna” – mutatott rá Pál D. Attila. Leszögezte, az egész kulturális finanszírozási rendszert alapjaiban kellene átalakítani ahhoz, hogy valamit meg lehessen reformálni – és ez nem csak az előadó-intézményekre vonatkozik: alapjaiban kell átformálni minden költségvetési rendszert.
A romániai kulturális intézmények több mint felét érintik a kormány költségcsökkentő tervei, a 469 jogilag bejegyzett intézmény 61 százalékát kellene átszervezni vagy megszüntetni – közölte hétfői memorandumában a múzeumok országos hálózata.
A marosvásárhelyi színház vezérigazgatója azt mondta, Sepsiszentgyörgy önkormányzata például 30 százalék fölött költött sportra és kultúrára, tehát a tervben szereplő 7,5 százalék abszolút lehetetlenség. „Gyergyóban akármilyen kicsi a Figura Stúdió Színház költségvetése, a városi költségvetéshez arányítva komoly összeg lehet a támogatása” – mondta Pál D. Attila. A csíkszeredai színház működése is veszélyben forogna, de a város más kulturális intézményei is – jelentette be pár napja Korodi Attila polgármester.
Fotó: Kelemen Kinga
Amint a Csíki Játékszín közleményében olvasható,
A színház arra kéri a közönséget, hogy aláírásokkal támogassa a tiltakozást, hiszen a jelek szerint akár összevonás is várhat a kulturális intézményekre.
Elkelne egy reform, mert nem működik jól minden
Megkérdeztük a tervezetről Köllő Csongort is, a kolozsvári székhelyű Shoshin Színházi Egyesület, független műhely vezetőjét, a kincses városbeli ZIZ – Art and Social Area kulturális tér kezdeményezőjét és programjának egyik koordinátorát is. „Ha életbe lép a tervezet, sok település kulturális életének az összeomlásához, súlyos csorbulásához fog vezetni. Tévedés ne essék, azt gondolom, hogy
Persze vannak olyan intézmények, amik már most bizonyos belső reformok mentén fejtik ki a működésüket, viszont vannak olyanok is, amelyek hátramaradottabbak ezen a téren. Szóval elkelne egy átfogó reform, mert nem tökéletes minden, de ezt egész másként, párbeszédre alapozva, hosszú folyamat eredményeként kell bevezetni” – fejtette ki a független műhely vezetője. Hozzátette, a mostani formában viszont csak arról van szó, hogy spóroljunk meg egy kevés pénzt.
Köllő Csongor, a Kolozsváron működő Shoshin Színházi Egyesület társvezetője
Fotó: Köllő Csongor/Facebook
„Ez a tervezet, amennyire fel tudom mérni a helyzetet, a Shoshint nem érinti direkt módon, ennek ellenére aláírtam és megosztottam a petíciót, mert
Mert elvileg, ha megszűnnek bizonyos intézmények, akkor az felszabadíthat forrásokat, amik átirányíthatók független kezdeményezések, csoportok felé, amelyek eddig nem részesültek kellő támogatásban, viszont adott esetben hatékonyabban dolgoztak, a közösség számára relevánsabb projekteket találtak ki, stb.” – mutatott rá Köllő Csongor. Szerinte azonban a tervezet erről nem rendelkezik, csupán arról, hogy bizonyos dolgokat szüntessünk meg, s ami ezután lesz, az ugyanúgy fog működni, csak kevesebb pénzből.
Ha ez megtörténik, akkor meg majd azt remélem, hogy ugyanazok, akik most érintettek voltak, és akiket aláírásunkkal mindannyian támogatunk, szintén szolidárisak lesznek legközelebb, amikor viszont majd ismét a független ágazat kerül a támadás célpontjába. Mert sajnos úgy érzem, egyhamar nem fog sor kerülni arra az alapos párbeszédre, amit említettem” – vélekedik Köllő Csongor..
Veszélyben a Látó folyóirat is
Veszélyben forog a marosvásárhelyi székhelyű Látó irodalmi folyóirat léte is. Amint a szerkesztőség közleményében szerepel, amit a sürgősségi kormányrendelet tervezete szerint le akarnak faragni, „azok egy ország költségvetéséhez mérten jelentéktelen összegek, tényleges megtakarítást nem fog tudni ebből kispórolni a kormány, viszont az – amúgy is küszködő – kulturális szféra működéséhez elengedhetetlenek ezek a támogatások”. Rámutatnak,
A kormány költségcsökkentési terve ellen tiltakoztak Csíkszeredában a színészek a néma performansszal
Fotó: Kelemen Kinga
A Látó szépirodalmi folyóirat a Maros Megyei Tanács által működtetett intézmény, jelenleg 9 teljes munkaidős és egy félmunkaidős alkalmazottal, tehát ha a rendelet törvényerőre emelkedik, a szerkesztőség szerint tulajdonképpen búcsút lehet inteni közel 34 éves történetüknek. „Úgy, hogy biztos, hogy nem rajtunk, illetve a hozzánk hasonló intézmények ellehetetlenítésével fog rengeteg pénzt megtakarítani a kormány” – közölte a Látó szerkesztősége, amely arra kéri a kultúra iránt elkötelezetteket, aláírásukkal támogassák a kulturális szférát érintő intézkedések elleni tiltakozást.
Tiltakozó akciót szervezett kedden délután Csíkszereda polgármesteri hivatala a román kormány közigazgatási reformként bemutatott, költségcsökkentést előirányzó rendelettervezete ellen.
Magyar kulturális intézmények léte kerül veszélybe a román kormány költségcsökkentő tervei miatt, ha jelenlegi formájában fogadják el a jogszabálytervezetet – figyelmeztetett Korodi Attila csíkszeredai és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!