A tragédia konfliktusait nonverbális eszközök segítségével jelenítik meg a színpadon
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes / Facebook
A táncszínház eszközeivel viszi színre Szophoklész ókori szerző klasszikusát, az Antigonét a Nagyvárad Táncegyüttes. A Györfi Csaba rendezte előadás aktuális emberi és társadalmi problémákat feszeget. A produkciót január 15-én láthatja a közönség a nagyváradi filharmónia termében.
2022. január 11., 10:422022. január 11., 10:42
A tragédia központi témája a törvény, e köré szerveződik minden tett és jellemváltozás. Az Antigoné egy konfliktusos tragédia, mely egy meghatározott erkölcsi és filozófiai ellentét köré szerveződik. Tétszerűségét erősíti, hogy a konfliktusok a törvény pro és kontra viszonyulásainak kétoldalúságából adódnak – olvasható az előadás beharangozójában.
Mai szemmel nézve ezek a nézeteltérésekből adódó konfliktusok és tragédiák napjainkban is aktuálisak lehetnek. Ezek az emberi és társadalmi viszonyok és viszonyrendszerek teszik lehetővé, hogy Szophoklész Antigonéja egy teljesen mai megfogalmazásban, kifejezetten nonverbális eszközök segítségével váljon színpadi alkotássá. Egy zsarnok nézeteitől, tetteitől öngyilkosságok sorozatának lehetünk tanúi, a végén a tettesen kívül szinte mindenki meghal. Ez túlmutat egy szűk családi mészárlás tragédiáján – áll az előadás leírásában.
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes / Facebook
Az előadás zenéjét Cári Tibor szerezte, a látványvilágot pedig Szőke Zsuzsi díszlet- és Cristina Breteanu jelmeztervező álmodta meg, a koreográfus Györfi Csaba. A főbb szerepeket Törteli Nadin, Barkóczi Réka, Györfi Csaba játsszák. Az előadás után közönségtalálkozóra várják az érdeklődőket.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!