Fotó: Facebook/Helikon
Az ifjú tehetségek felkarolása, baráti szóval való biztatása a Helikonra korábban is jellemző volt, és továbbra is jellemző lesz – mondta el a Krónikának Karácsonyi Zsolt, az irodalmi folyóirat főszerkesztője annak kapcsán, hogy a Helikon erdélyi fiataloknak hirdetett pályázatot, amelyre április 20-ig lehet jelentkezni.
2021. április 05., 21:062021. április 05., 21:06
Erdélyi középiskolásoknak, egyetemistáknak hirdetett pályázatot a Helikon Kulturális Egyesület és a Helikon folyóirat több mint harmincéves műhelyhagyományának folytatásaként. Az Amit nem lát a webkamera című kezdeményezés célja szakmai tanácsadást és megjelenést biztosítani az irodalmi tehetségeknek a Helikon Pavilon 420 című rovatában és a Helikon online felületén.
Az irodalmi lap főszerkesztője, Karácsonyi Zsolt megkeresésünkre elmondta, a Helikon, de már lapelődje, az Utunk is fontosnak tartotta a tehetséggondozást. „Ez a fiatal szerzőkkel való állandó kapcsolattartásban is megnyilvánult az idők folyamán. Ez a mai időkben sajnos nehézkesebb, hiszen a személyes találkozásokra nincs lehetőség. A tehetséggondozás jó része korábban is a fiataloknak szánt oldalak szerkesztőjén múlott, hogy ez működjön” – mondta Karácsonyi Zsolt. Hozzátette,
„Abban bízunk, hogy az új tehetségek ebből bátorságot merítenek, hiszen sokan vannak, akik bizonytalanok, hogy egyáltalán merjenek-e szöveget küldeni egy irodalmi lapnak. Gyakorta előfordul, hogy a fiatalok megkérdezik: küldhetnek-e szöveget, és a szerkesztő erre azt feleli, hogy igen” – mondta a főszerkesztő. Arra is kitért, egy ilyen pályázat biztató és bátorságra okot adó, és szerencsére vannak tehetséges fiatal szerzők.
– mondta a főszerkesztő. Mint fogalmazott, az ifjú tehetségek felkarolása, baráti szóval való biztatása a Helikonra korábban is jellemző volt, és továbbra is jellemző lesz, és ez Erdély-szerte működik. „Ennek is köszönhető, erős, jó szerzők jelennek meg folyamatosan az itteni irodalmi prérin” – mondta Karácsonyi Zsolt.
Az Amit nem lát a webkamera pályázatra vers vagy próza kategóriában lehet jelentkezni, vers kategóriában összesen 3, próza kategóriában összesen 2, eddig publikálatlan pályaművel. Internetes felületen, közösségi oldalakon (Facebook vagy Instagram) való közlés is publikációnak minősül – amelyek összterjedelme nem haladhatja meg a 30 000 leütést, szóközökkel együtt.
A pályaműveket .doc vagy .docx dokumentum formájában, csatolt fájlként a helikonpalyazatok@gmail.com címre várják a Helikon szerkesztői csapatából kikerülő zsűritagok 2021. április 20-ig. A beküldött e-mail tárgyában jelezni kell a pályázat kategóriáját (vers vagy próza). A zsűri mindkét kategóriát külön-külön díjazza. A pályázat jeligés, ehhez mérten a jelentkezőknek egy külön dokumentumban mellékelniük kell a jelige feloldását. A jeligének szerepelnie kell a beküldött pályaművek fájlnevében, illetve a művek címe fölött. A pályázók neve semmiképp ne jelenjen meg a pályaműveket tartalmazó dokumentumban vagy annak fájlnevében.
A pályázat eredményéről a díjazottak, illetve a színvonalasabbnak talált pályaművek szerzői e-mailben értesítést kapnak 2021. május 30-ig. Amennyiben lehetőség nyílik rá, egy felolvasással egybekötött díjkiosztóra is sor kerül.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!