Fotó: MTI
2007. szeptember 26., 00:002007. szeptember 26., 00:00
Október 12-étől a felvidéki Révkomáromban, majd Zalaegerszegen, Kaposváron, Békéscsabán, Debrecenben, Miskolcon és – Erdélyben egyedüliként – Csíkszeredában lesz látható. A székelyföldi múzeum vezetősége erdélyi vonatkozású emlékekkel gazdagítaná a tárlatot.
A muhi csata animáción
A tizenhat múzeum gyűjteményéből válogatott anyag az 1241–42-es tatárjárást szemlélteti. A lovas hordák egy évig tartó dúlása kis híján végveszélybe sodorta az országot, a lakosság 15–20 százaléka esett a mongolok áldozatául. A kiállításon elsőként a korszak nyugati és keleti fegyverei tekinthetők meg, továbbá bemutatásra kerülnek a szintén 13. századi, eleddig egyetlen hitelesen feltárt kun lovas temetkezési hely leletei a Szeged melletti Csengeléről. A látogató átfogó képet nyerhet a tatárok vonulásáról, a sorra kerülő csatákról, várakról, amelyek ellenálltak a támadóknak – így Abaújvár vagy Füzér. A legnevezetesebb összecsapás, a muhi csata történéseit a gyermekek számára is szemléletesen ábrázolja a tárlat: a kortárs spalatói érsek, Tamás elbeszélése alapján készült animációs filmmel.
A látogató ugyanakkor megrendítő pillanatképekkel szembesül, amelyeket az utóbbi évtized feltárásai alapján rekonstruáltak a szakemberek: olyan képekkel, amelyek a házakat lakóikkal vagy az oda menekülőkkel és berendezésükkel együtt a megsemmisülés perceiben ábrázolják. Az emberek berendezés, szerszámaikkal, állataikkal a templomokba, templomerődökbe menekültek, de a településekkel együtt gyakran az egyházak sorsa is megpecsételődött. A felégetett települések, az elpusztult templomok emlékei között egyaránt akadnak mindennapi használati eszközök és féltve őrzött értékek.
A kegytárgyakon, használati tárgyakon kívül „igazi” kincseket is rejt a tárlat: különösen izgalmas a tyukodi lelet, amely IV. Béla udvari ötvösműhelyében készült ékszereket is tartalmaz. Ennek a műhelynek kevés épen fennmaradt darabja közül három is szerepel a kiállításon: a pávákkal díszített palástkapocs Bajnáról és a budapesti lelet kapocspárja apró sárkányokkal.
Későbbi emlékekből több van
Akárcsak Budapesten, a többi helyszínen is interaktív programok, múzeumpedagógiai foglalkozások kísérik A tatárjárást – magyarázta lapunknak Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója. Mint elmondta, ebből a korai időszakból, az 1240-es évekből kevés emlék maradt fenn a térségben, régészeti szempontból a székelyföldi anyag szórványosnak mondható. A tervek szerint a kolozsvári történeti múzeummal működnének együtt, hiszen a 13. században Kolozsvár már jelentős központnak számított, s a leletanyag is jóval gazdagabb – fogalmazott az igazgató, aki elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a későbbi, akár 17. századi tatárbetörések emlékeivel egészítsék ki a tárlatot. Ez ügyben a magyarországi kollégákkal kívánnak egyeztetni.
R-P. E.
Budapesti tárlat Nagyszebenről
Nagyszebent, Európa kulturális fővárosát bemutató tárlat nyílik ma Budapesten, a Közép-európai Kulturális Intézetben. Az 57 fotót felvonultató kiállítási anyag a szebeni Brukenthal Nemzeti Múzeum tulajdona. A fotóanyag a nagy múltú erdélyi város szebbnél szebb épületeit, piactereit, utcáit, műkincseit mutatja be. A tárlat anyagában a népek, kultúrák találkozásáról valló várfalak és bástyák felvételei, valamint a XVIII. századi Samuel von Brukenthal erdélyi kancellár gazdag gyűjteményét megörökítő fotók tekinthetők meg.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.