2009. május 28., 10:582009. május 28., 10:58
Mint elhangzott, 75. születésnapja alkalmából saját költségén jelentette meg legújabb, A népzene jegyében – Válogatott írások című tanulmánykötetét, amely az Európai Tanulmányok Alapítvány Kiadójának gondozásában látott napvilágot Kolozsváron.
A könyvbe zenekutatók munkásságáról, nézeteiről, erdélyi magyar népzenéről, zenetörténetről, egyházzenei és népzenei témákról, valamint kevésbé ismert vagy ismeretlen dalgyűjtemények bemutatásáról szóló, a szerző életpályájának különböző szakaszaiból származó cikkek és előadások szövegei kerültek be, a népzenei jelenségek vizsgálatának módszereivel és a Kolozsvári Folklór Intézet történetével foglalkozó fejezetekkel kiegészítve.
„Születésnapja alkalmából most ő adott értékes ajándékot környezetének és a szakmai közönségnek” – mondta Domokos Mária, a Magyar Tudományos Akadémia munkatársa, aki beszédében Almási István és a kötetében bemutatott népzenekutatók munkásságát is méltatta.
„Almási István tanulmányaiban körültekintő válaszokat ad a feltett kérdésekre, emellett nem zárkózik el a bátor kijelentésektől sem. Például azzal, hogy a széki népdalokban műköltői szövegeket mutatott ki, bebizonyítja, hogy az új befogadása és a szívós hagyományőrzés összefér egymással” – fejtette ki Domokos. A könyvbemutatón Almási István Kodály Zoltán és Ovidiu Bîrlea egybevágó nézetei című előadását hallgathatták meg az érdeklődők.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.