Fotó: Biró István
2011. június 08., 09:072011. június 08., 09:07
Köztük egy román film szerepel, Constantin Popescu Principii de viaţă című, 2010-es mozija. Az öttagú bírálóbizottságot két producer (Uberto Pasolini és Cedomir Kolar), Radu Muntean román rendező, Vesela Kazakova bolgár színésznő és Laurence Herszberg, a párizsi Forum des Images filmművészeti központ vezérigazgatója alkotja. A fesztivál ötödik napján tartott sajtótájékoztatójukon elmondták: úgy érkeztek Kolozsvárra, hogy nem tájékozódtak, nem olvastak kritikákat az elbírálásra kerülő alkotásokról, és nem töltötték le az internetről sem ezeket. Mivel nagyon különböző produkciókról van szó, amelyek igazából semmiféle eszmei hasonlóságot nem mutatnak, fel vannak készülve – jelentették ki egybehangzóan a szakmai bírák –, hogy a végső döntést ádáz vita fogja megelőzni.
Az öt szaktekintély elismeréssel nyilatkozott a román filmművészet töretlen felíveléséről, amelynek a TIFF is köszönheti jelenlegi hírét és rangját. A kolozsvári filmszemle „ikertestvérének” becézett szarajevói filmfesztiválon évek óta rendszeresen román forgatókönyvek viszik el a pálmát – mondta Cedomir Kolar, aki egyébként 2004 óta az Európai Filmakadémia kuratóriumának tagja. Kolar éppen a magyar filmgyártást említette ellenpólusként. „A magyar filmnek volt két kiemelkedő korszaka – fejtette ki a Krónika kérdésére a producer –, az egyiket Mészáros Márta, Jancsó Miklós és kortársaik neve fémjelzi, a másik hullámhegyet meg Mundruczó Kornél és Kocsis Ágnes generációja. Most azonban a magyar filmgyártás gyakorlatilag nem létezik: meghalt, megölték. Ezzel szemben Romániában nehezen indult be ez az ágazat, de most olyan a román filmművészet, mint a cunami: nincs megállás, mindenhol ott van, mindenki elismeri.” Uberto Pasolini szintén lelkesedéssel beszélt mind a román alkotókról, mind a kolozsvári fesztiválról és annak közönségéről. „Negyvennégy filmfesztiválról vannak személyes tapasztalataim, de állíthatom, hogy Európa összes hasonló rendezvénye közül a TIFF a kedvencem” – mondta az olasz producer.
T. Koós Imola
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
szóljon hozzá!