Fotó: Tuchiluș Alex
Eugène Labiche A Lourcine utcai gyilkosság című darabjának bemutatójára készül a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata, a premiert április 22-én, hétfőn este 7 órától láthatják az érdeklődők a színház nagytermében.
2024. április 21., 17:152024. április 21., 17:15
Az előadást Barabás Árpád, a székelyudvarhelyi színház művészeti vezetője rendezte, aki szerint banálisan egyszerű ez a történet, mégis kilóg minden általános értelmezésből – közölte a társulat.
Bár kriminek tűnik, talán ezért nehéz pontosan megközelíteni a bűn lélektana felől, mint ahogy a nyárspolgárság bírálata felől is. Barabás Árpád előadása is erre az alapra épül: mi lenne, ha… Nem másolja le a valóságot, inkább egy olyan világot próbál felépíteni, amelynek saját törvényszerűségei, paraméterei vannak, amelynek ugyanolyan alkotóeleme a színész, mint a tér, fény, zene, koreográfia, akusztika, stb. Ahol elsősorban a forma dominál, és a valóság nem szab gátat a fantáziának” – olvasható a közleményben.
Egy éjszakai részegség után Lenglumé egykori középiskolás osztálytársa mellett ébred, és miközben próbálják felidézni az előző éjszaka történteket, kiderül, hogy eltűnt néhány személyes holmijuk, melyeket – az újság tanúsága szerint – megtalált a rendőrség egy szenesasszony holtteste mellett.
Eugène Labiche (1815–1888) korának egyik legnépszerűbb francia drámaírója volt, félszáznál is több sikeres darabot írt, melyeket számos nyelven játszottak. Később azonban úgy értékelte a drámatörténet, hogy a jellemábrázolás nem tartozott erős oldalai közé, alakjait csak néhány vonással vázolta fel. Leginkább a komédia műfajában alkotott, de vígjátékai mostanra csaknem teljesen jelentéktelenekké váltak, manapság inkább keserűbb hangvételű darabjait szokták színpadra állítani.
Barabás Árpád a kilencvenes évek közepétől gyakorló színész, amatőrként kezdte a pályát, majd 2001-ben diplomázott a kolozsvári színművészeti egyetemen. 2001–2010 között a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, azóta pedig a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház színésze, ahol jelenleg a társulat művészeti vezetője is. 2004-ben próbálkozott először a rendezéssel, majd színészi feladatai mellett rendezőként is egyre több munkát vállalt. 2014 óta folyamatosan rendez a székelyföldi színházakban, de Magyarországon is dolgozott már. Rengeteg alakításdíj és közönségdíj kísérte eddigi színészi pályáját, az utóbbi években rendezéseit is fontos elismerésekkel jutalmazta a szakma.
melyben ezúttal a színészi játék plasztikussága, jó értelemben vett egyszerűsége érdekelt, stílusgyakorlatként kezeltük a produkciót. Én nem szeretem a görcsös akarásokat, a problémák mindenáron való megmutatását és megoldását. Úgy gondolom, hogy bármilyen műfajban is utazzunk, a színház mégiscsak játék, amit nem szabad elfelejtenünk. Mert valljuk be őszintén, bármilyen előadást készíthetünk, olyan nagyot nem változtatunk ezzel a világon” – nyilatkozta az előadásról Barabás Árpád rendező.
A produkció elkészítésében a rendező munkatársai voltak: Szűcs-Olcsváry Gellért (díszlettervező), Gábor Zsófi (jelmeztervező), Bezsán Noémi (koreográfus), Bálint Hunor (video design), Kónya-Ütő Bence (zeneszerző), Veress Zsóka (ügyelő), Kis Katinka (súgó). Játsszák: Derzsi Dezső, Erdei Gábor, Kónya-Ütő Bence, Varsányi Szabolcs és Szalma Hajnalka. A bemutató után május 5-én és 7-én lesz látható az előadás a Tamási Áron Színház nagytermében. Jegyek kaphatóak a sepsiszentgyörgyi Központi Jegyirodában és a biletmaster.ro honlapon.
Kovács Dominik és Kovács Viktor Jégtorta – habkocka és fagyasztott hús egy felvonásban című „fekete komédiájának” ősbemutatójára készül a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata, Szilvay Máté rendezésében.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!