„A magyarok nem mernek újat játszani” – beszélgetés Gadó Gábor dzsesszgitárossal

Gadó Gábor francia kvartettjével Greetings from the Angel címmel készítette első albumát, melyet a Homeward és a kimagasló sikerű Orthodoxia követett. A Bobby Jaspar-életműdíjas művész a sepsiszentgyörgyi Jazz- és Improvizációs Zenei Táborban azt tapasztalta, hogy bár nagyon tehetségesek az erdélyiek, hiányzik az alapos zenei oktatás.

Bíró Blanka

2010. július 09., 11:012010. július 09., 11:01

 – Több híres zenekarral játszott együtt. Melyik a legmeghatározóbb?
– Majdnem rávágtam, hogy a francia kvartett, de mégis inkább a Dukay Barnabás zeneszerzővel való találkozásom. Ő csodálatos pedagógus, és hihetetlenül jó zenész. Vele több mindent megvalósítottunk, és azt hiszem, ezek sikerültek a legjobban.

– Számos, a korai keresztény zenében fellelhető elemet használ. Hogy lesz ebből aktuális zene?
– A művészet, a zene nem önmagáért van. A zene nem azért születik, mert hangok vannak, hanem van egy világkép, és valójában az megy át a zenébe, tevődik át a hangok nyelvére. Ez egy transzplantáció.  Ezért van a zenémben a sok keresztény elem. Minden kivülről jövő impulzus elindíthatja bennem a zenét,  bármi, egy ritmus az utcán, egy gép nyöszörgése, vagy egy zenész sajátos játéka. Másrészt az irodalom is inspirál.

– A műveiben milyen a kompozíció és az improvizáció aránya?
– Ez korszakonként változik. Van olyan zene, ahol nincs szükség sok improvizációra, inkább írott struktúrák kellenek, azokból jön ki a lényeg. Van olyan zene, ami a végtelen szabadságból születik, abban alig van írott elem. Dukay Barnabással inkább hosszú improvizációkból álló műveket hoztunk létre, és akkor ott valójában két zeneszerző játszott egymással, és gyakorlatilag a kocerteken szereztük a zenét.

Gadó Gábor

– Hogyan dől el, hogy kivel zenél?
– Ha megszületik egy zene, mindig más hangszereket kíván. És természetesen az sem mindegy, ki játszik azon a hangszeren. Írok valamit egy baszszusklarinétra, egy trombitára, egy orgonára, elég idős vagyok ahhoz, hogy nagy legyen az ismeretségi köröm a zenészvilágban, így ki tudom választani, kire van szükség az anyag eljátszásához. Előfordul, hogy megírok egy zenét, majd egy évig koncertekre járok, és végül el tudom dönteni, kivel tudnám legjobban eljátszani azt az anyagot.

– Mennyire tartja fontosnak a tanítást, melyek a tapasztalatai a sepsiszentgyörgyi táborban?
– Közhely, de igaz, hogy a tanítás oda-vissza történik, soha nem egyirányú. Mindig visszahat, mint minden egyéb. Én nem tanítok állandóan, mert másként rendeztem be az életemet. Azonban például a francia kvartettel gyakran konzervatóriumokban oktatunk, tanfolyamokat szervezünk. A sepsiszentgyörgyi táborban nagyon tehetségesek a diákok, de nagyon kevés ismerettel rendelkeznek. Kiderült, hogy nem nagyon van oktatás, és a kevés, ami van, nem elég alapos. Iszonyatos kihagyásokat kellene néhány nap alatt bepótolni, és beindítani az embereknél az önnevelés folyamatát. Ezekben a napokban csak alapösszhangzattani dolgokat tanítunk. A zenében az elmélet maga a gyakorlat, ha nincs elmélet, nincs gyakorlat sem.

– Mitől más különböző országokban a közönsége? Mivel magyarázza, hogy önt Franciaországban jobban elismerik, mint például Magyarországon?
– Magyarországon konzervatív az ízlés, a zenei tradícióból fakad. Nálunk nagyon erős a népzenei hagyomány, a franciáknál például nincs is népzene. Ezért a franciák sokkal szabadabbak, más a zenei gondolkodásuk, az alapérzésük a zenében. A magyaroknál folyton ott van a történelmi eseményekből fakadó kiábrándultság, amit nem lehet kiküszöbölni, bekerült a vérbe, az idegekbe, és a nyitottságot visszahúzza. Ugyanakkor rettenetesen erős a hasonlítani akarás. A művészetre és a dzsesszre vonatkozóan, azt tapasztalom, hogy nincs elég bátorság a magyar zenészekben újat csinálni. Elmerülnek abba, hogy hasonlítani akarnak. A zenészek, akiket fiatal koromban ismertem, teljes lelkesedéssel beszéltek a nagy amerikai zenészekről, most bár keveset játszom magyarokkal, de ha néha összejövünk, olyan, mintha visszazuhannék harminc évet: ugyanazt hallom, ugyanazokért a dolgokért lelkesednek, nem veszik a fáradtságot, hogy valóban új dolgokkal próbálkozzanak. Az igazi művészet nem adja könnyen magát, egy újfajta zenét megközelíteni, megérteni fáradtságos. Az embernek magát kell széttörnie, leépíteni a sok ragaszkodást. A franciák nyíltan, halálos bátorsággal nekimennek mindennek. Persze játszhatunk olyasmit is, amit már előttünk sokan eljátszottak, akárcsak a klasszikus zenében. Nem hiszem, hogy mindenkinek újítani kell. Nem az a fájdalmas, hogy a régi dolgok is mennek, hanem az, hogy közben nem jönnek újítók, akik maradandót alkotnak.

– Melyek a következő tervei?
– Én megpróbálok tervek nélkül élni, viszont nagyon jó francia és német menedzserem van. Ők támogatják a munkámat. Három dologra készülök. A belga Laurent Blondiau trombitással lesz közös projektünk, majd Aki Takase japán zongoristával koncertek és lemezfelvétel, ezt követően pedig a francia kvartett két másik tagjával és Dave Liebman amerikai szaxofonossal közös koncertek és lemez.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban
2025. május 12., hétfő

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon

Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon
2025. május 11., vasárnap

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok

Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok
2025. május 10., szombat

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház

Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház
2025. május 09., péntek

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat

Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat
2025. május 07., szerda

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában

A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában
2025. május 05., hétfő

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját

Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját
2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat
2025. május 01., csütörtök

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”