Fotó: Krónika
2008. január 28., 00:002008. január 28., 00:00
A február 5-éig tartó seregszemlének a Millenáris, a Palace Mamut, az Uránia Nemzeti Filmszínház és a Bem mozi ad otthont. Az ünnepélyes megnyitó keretében adják át az életműdíjakat és a Magyar Mozgókép Mestere címet. Az idén Schubert Éva színművész, Hildebrand István operatőr és B. Müller Magda fotográfus munkásságát ismerik el életműdíjjal, míg a Magyar Mozgókép Mestere elismerést a baróti születésű Gyulai Líviusz animációsfilm-készítő és Kósa Ferenc rendező veheti át.
A filmszemle legfőbb elismerése – idén először – az Aranyorsó díj, a legjobbnak ítélt közönségfilm pedig Moziverzum díjat kap. A külföldi kritikusok az általuk legjobbnak tartott film alkotóját az idén is Gene Moskowitz-díjjal jutalmazzák. A játékfilmes zsűri elnöke a német Klaus Eder, a kritikusok nemzetközi szövetségének (FIPRESCI) főtitkára, míg a dokumentumfilmeket elbíráló testület munkáját Gulyás Gyula filmrendező vezeti. A kísérleti kisjátékfilmes zsűri elnöke Kardos Sándor operatőr, filmrendező.
A versenyben szereplő 18 nagyjátékfilm közül 7 elsőfilmes alkotó munkája, ugyanakkor a kínálatban több adaptáció is helyet kapott. Bartis Attila 2001-ben megjelent regénye alapján készült Alföldi Róbert első nagyjátékfilmje, a Nyugalom, Udvaros Dorottya és Makranczi Zalán főszereplésével. Hajdu Szabolcs Off Hollywood című filmjének irodalmi alapanyagául Garaczi László egy korábbi drámájából írt, Április című forgatókönyve szolgált. Főhőse Bódi Adél (Török-Illyés Orsolya) rendező, akinek a napja egy kellemetlen rádiós interjúval indul, és a pszichiátrián zárul. A főként dokumentumfilmes munkásságáról ismert Almási Tamás ezúttal nagyjátékfilmmel jelentkezik: a kelet-magyarországi faluban játszódó Mario, a varázsló című munkáját magyar–olasz koprodukcióban forgatták Franco Nero és Nyakó Júlia főszereplésével.
A nagyjátékfilmek között erdélyi rendező munkája is versenybe száll: Lakatos Róbert Bahrtalo! Jó szerencsét! című road movie-ja az erdélyi cigány Lali és az erdélyi magyar Lóri kalandjait követi nyomon. A kolozsvári rendező első nagyjátékfilmjében a két férfi anyagi gondokkal küzd, ezért elhatározza, hogy a magyarországi lomtalanítók példájából okulva Ausztriába megy üzletelni. Erdélyi vonatkozású részben Mundruczó Kornél új filmje is, a Delta, a német–magyar koprodukcióban készült alkotás helyszíne egy kiüresedett kikötőváros a Duna deltájában. A forgatás Bertók Lajos halála miatt félbeszakadt, ezért új főszereplővel, Lajkó Félix hegedűművésszel kezdték újra a munkát – valamint számos erdélyi magyar statisztával.
A dokumentumfilmek között két erdélyi, illetve erdélyi származású rendező alkotása szerepel: Bálint Arthur az egykori zenész és énekes Frici életéről forgatta Poros öltöny című alkotását. Páskándiné Sebők Anna filmje, A Búcsú pedig az erdélyi magyar zsidó kultúrát mutatja be. Érdekesnek ígérkezik továbbá Zsigmond Dezső alkotása, az Út Călăraşiba (Egy sikeres vállalkozó arcképe): a dokumentumfilm Kurkó János csíkszeredai üzletember utazását követi nyomon, aki kamaszkori emlékeit keresve a román–bolgár határhoz autózik. A kisjátékfilmes mezőnybe válogatták továbbá a Sapientia – EMTE végzős hallgatója, Felméri Cecília munkáját: a Kakukk című alkotás rendezője Baka András tréfás beszédei című kötetét használta fel művéhez.
Hírösszefoglaló
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.