2009. november 04., 09:152009. november 04., 09:15
A kiállításnak A gyerekek felfedezik a japán kultúra titkait címet adták. Dan Breaz szervező, a kolozsvári Szépművészeti muzeológusa a több mint egyórás megnyitóünnepséget követően elmondta, a kiállításnak a japán kultúra és művészet bemutatása mellett didaktikai célja is van, a japán művészek remekei mellett ugyanis a kolozsvári Dan Prodan-iskola kisdiákjai által elkészített hagyományos japán tárgyakat is bemutatják.
„A tárlat változatos és provokatív a látogató számára – jelentette ki Dan Breaz – a tablókon szereplő fotók mellett megtekinthető a japán népviselet, de a japán bábukészítés több típusa is. Szerepcsere történt tehát, a máskor csak nézőként jelen lévő kisdiákok alkotókká is váltak egyben” – részletezte Breaz.
A 11 napos rendezvénysorozat keretében a Bánffy-palotában megtekinthető kiállítás mellett egy három előadásból álló előadás-sorozatot és műhelyfoglalkozást is szerveznek a Japán Baráti Kör Egyesület Dávid Ferenc utcai székhelyén. Az érdeklődők többek közt a haikuról, e napjainkban is népszerű japán versformáról hallhatnak előadást.
November 10-én az origami-, 12-én pedig az etegami-készítésbe nyerhetnek betekintést az érdeklődők 16 órai kezdettel. Kérdésünkre Minodora Buta, az egyesület titkára elárulta, ez utóbbi, azaz az etegami festett vagy rajzolt üdvözlőlapok készítését jelenti.
Kavai Kacutaro, a Japán Baráti Kör Egyesület elnöke a megnyitóünnepségen elmondta, nem az a céljuk, hogy képviseljék Japánt Kolozsváron, mert azt megteszi a nagykövetség. Ezzel szemben „meg akarják fertőzni a japán kultúrával a kolozsváriakat”. Mint mondta, a japán kultúra nem csak a japánoké.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.