2009. október 09., 10:292009. október 09., 10:29
A posztmodern azonban sokat tett azért, hogy kikoptassa a köztudatból ezt az örökséget. A lapszám szerzői olyan kérdésekre keresik a választ, mint: van-e ma visszatérés a felvilágosodáshoz?
Mihez is térünk vissza, amikor felvilágosodásról, „a” felvilágosodásról beszélünk? Ki határozza meg, hogy mit értünk a fogalom alatt? Valóban leváltotta-e a felvilágosodás a vallásos világképet? Mennyire 18. század végi invenció az információs társadalom? Vannak-e a felvilágosodásnak sajátos, regionális változatai? Mi látható meg a mából a felvilágosodás felől nézve, illetve milyen a felvilágosodás a mi perspektívánkból?
A témában olyan szerzők írásait olvashatjuk, mint Keszeg Anna, Szilágyi Márton, Labádi Gergely, Hárs Endre, Egyed Péter, Biró Annamária, Egyed Emese, vagy Simona Gîrleanu. Emellett Géczi János verseit, Hajdú Farkas-Zoltán soliloquiumát, Gébel Tímea-Rita, K. Horváth Zsolt, Kozma Dezső és Bodrogi Ferenc Máté tanulmányát olvashatjuk.
A Téka rovatban Balázs Imre József, Papp Andrea, Király V. István, Bartha Katalin Ágnes, Adorjáni Anna recenziói jelentek meg. A Talló egy folyóirat-, illetve egy konferenciabemutatást közöl Doncsecz Etelka, illetve Soós Amália tollából.
A lapszámot az aktuális Kazinczy-emlékév okán Kazinczy Ferenc kéziratai illusztrálják.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.