2009. október 26., 10:472009. október 26., 10:47
Brînduşa Armanca intézetigazgató elmondta, hogy a 90 éve megalapított Bauhausra, a 20. század vizuális nevelésének legnagyobb hatású intézményére emlékeznek.
A MOME hallgatóinak kiállítása és az előadások az egyetemi kurzushét, valamint az Építészet Hónapja keretében a Malonyai villában működő intézetben lesznek, abban az épületben, amely a magyar szecessziós építészet egyik kiemelkedő jelentőségű alkotása – mondta Brînduşa Armanca.
A bukaresti Bauhaus-házakról elmondta, hogy nem egy tömbben találhatóak, hanem elszórtan a régi városközpont kanyargós utcáiban. Az előadások részeként beszél majd a romániai Bauhaus-törekvésekről Marius Marcu Lăpădat, a bukaresti építészeti egyetem tanára, Szlovákiából Zdenko Kolesar a 90 éves iskola aktualitásáról értekezik.
Az Állami Bauhaus intézményét 1919-ben alapította a két weimari művészeti iskola összevonásával Walter Gropius. A Bauhaus, a 20. század első felének legjelentősebb művészeti intézménye, a konstruktív törekvések központja és gyűjtőhelye nevelési módszerei és az alkotó művészet megújítása révén vált kiemelkedő szerepűvé.
Alapja a „Bauhaus-eszme”; Gropius szerint ez felelet arra, milyen képzettségre van szüksége egy művésznek ahhoz, hogy el tudja foglalni helyét a (gép)ipari társadalomban. A kiállítás november 10-éig lesz nyitva a Román Kulturális Intézetben.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.