Marosvásárhely emblematikus épülete visszanyeri régi fényét
Fotó: Haáz Vince
Februárban fejeződik be a marosvásárhelyi Kultúrpalota felújítása, miután a műemléképületnél előre nem látható munkálatok adódtak – közölte szerdán Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke.
2024. január 17., 17:322024. január 17., 17:32
2024. január 17., 19:152024. január 17., 19:15
Az RMDSZ-es politikus marosvásárhelyi sajtótájékoztatóján a megye fontosabb beruházásairól számolt be, és az értékes műemléképület felújítására is kitért. Marosvásárhely emblematikus épületének felújítását és az egyes elemek restaurálását a tervek szerint december végén kellett volna befejezni. Az épület külső és belső felújítása szinte teljesen elkészült, de az egyes bejárati kőlapokon repedések jelentek meg, így ezeket cserélni kell – mondta Péter Ferenc. Hozzátette: a magyar művészeti galériánál, a román művészeti galériánál és a Bernády-emlékszobánál is adódtak előre nem látható munkálatok, így meg kellett hosszabbítani a határidőt. Ezért február végén adják át az épületet, hogy teljes egészében használható legyen.
A Marosvásárhely híres városépítő polgármestere, Bernády György által építtetett szecessziós ingatlan felújítására európai uniós támogatást nyert a Maros megyei közgyűlés. A munkálatok 2019-ben kezdődtek el, de a folyamatos késések miatt a megyei önkormányzat szerződést bontott a kivitelezővel és másik cégre bízta a munkát. A beruházás összértéke 10,9 millió lej, amiből mintegy 6 millió lej a vissza nem térítendő uniós támogatás, a többi pedig az önkormányzat önrésze.
Az épület külső és belső felújítása szinte teljesen elkészült
Fotó: Haáz Vince
A Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján 1911 és 1913 között épült háromemeletes palota homlokzatát Körösfői-Kriesch Aladár A magyar kultúra apoteózisa című mozaikja díszíti. A négy bejárati ajtó fölötti bronzreliefek Liszt Ferencet, Szent Erzsébet legendáját, a két Bolyait, Aranka György írót és az első Nyelvművelő Társaság megalapítását, illetve Erkel Ferenc Bánk bán című operájának egyik képét jelenítik meg.
A Kultúrpalotában a hangversenyterem mellett kiállítóterek és több reprezentatív terem is található, ezek közül a tükörterem a legszebb, 12 színes üvegablak díszíti, amelyek a székely mondavilág és népballadák jellegzetes képeit örökítik meg.
Bezár hétfőtől ideiglenesen a marosvásárhelyi Kultúrpalota Tükörterme, mivel a teremben is zajlanak a felújítási munkálatok – közölte a Maros Megyei Múzeum.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.
Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
szóljon hozzá!