Első ízben rendez a bánsági város színházában Andrei Șerban világhírű román színházi alkotó
Fotó: www.tm-t.ro
Andrei Șerban rendezésével zárja az évet a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata, az előadás ősbemutatóját december 16-án tartják a bánsági nagyváros teátrumában. A Robert Icke brit drámaíró jegyezte Doktor című alkotás színrevitele a világhírű román rendező első rendezése lesz a temesvári színpadon. A darab Ruth Wolff orvos és kutató sorsát, nyilvános, szakmai meghurcoltatását követi nyomon napjaink valóságának társadalmi-politikai viszonyai közepette.
2022. december 10., 17:242022. december 10., 17:24
2022. december 10., 17:292022. december 10., 17:29
Több szempontból is rendkívüli ősbemutatóval zárja a 2022-es évet a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata. A fiatal brit drámaíró, Robert Icke Doktor című szövegét viszi színre – Kelet-Európában első ízben – Andrei Șerban világhírű román rendező, aki most először rendez temesvári színpadon – közölte a társulat.
A december 16-án bemutatandó produkció része a magyar társulat 2023-ra tervezett repertoárjának, így annak az átfogó rendezvénysorozatnak is, mely egy éven keresztül Európa kulturális fővárosába, Temesvárra várja a látogatókat.
A Robert Icke által írt szöveg valójában Arthur Schnitzler 1912-ben írt, Bernhardi professzor című darabjának aktualizált átirata,
nyilvános, szakmai meghurcoltatását egy haldokló kiskorú páciensével kapcsolatban meghozott döntése miatt. Egy látszólag jelentéktelen esemény egy fiatal páciens, Emily életének utolsó perceiben fenekestül forgatja fel és alapjaiban ingatja meg dr. Wolff szakmai karrierjét, kivívva a szakma és a nyilvánosság megvetését és felháborodását.
„Az eset olyan szélsőséges és agresszív reakciókat vált ki, melyek hűen tükrözik a woke kultúra, a politikai korrektség és a ma társadalmának polarizált, „mi vagy a többiek” szemléletmódját, ahol az erkölcsöt és a korrektséget mindig az adott körülményekhez igazítják.
Azokat a dolgokat, amikről a munkahelyen nem beszélhetünk, mert félő, hogy letiltanak, a színház keretei között biztonságban boncolgathatjuk: vállaltan szembeszállhatunk a kor előítéleteivel és hazugságaival” – olvasható az előadás leírásában.
Bár a szerző látszólag egy konkrét esetet vizsgál, dr. Wolff történetén keresztül olyan, a ma társadalmában érzékeny és megosztó kérdések kerülnek az előadás boncasztalára, mint a faji vagy nemi alapú diszkrimináció, a feminizmus vagy az egyház hatása és hatalma egy laikus államban. Andrei Șerban mellett a darab társrendezője Daniela Dima, aki évek óta állandó alkotótársa a világhírű rendezőnek.
Az előadásban meghívott vendégművészként a marosvásárhelyi társulat tagja, B. Fülöp Erzsébet, valamint Éder Enikő, Mátyás Zsolt Imre, Tokai Andrea, Aszalos Géza, Bandi András Zsolt, Tar Mónika, Jancsó Előd, Erdős Bálint, Lőrincz Rita, Magyari Etelka, Vajda Boróka, Borbély B. Emília, Czüvek Lóránd, Molnos András Csaba, Kiss Attila, Lajter Márkó Ernesztó, Vadász Bernadett és Hegyi Kincső lép színpadra.
Az 1943-ban Bukarestben született Andrei Șerban világviszonylatban a legtermékenyebb és legtöbbször díjazott román színházi és operarendező. Az 1970-es években kapott szakmai ösztöndíjnak köszönhetően az Amerikai Egyesült Államokba emigrált, ahol lehetősége adódott Peter Brook rendezőóriással együtt dolgozni, ami későbbi karrierjére is hatással volt.
Nevéhez olyan nagy sikerű, a román színháztörténetben jelentős előadások fűződnek, mint az Antik trilógia, Megtisztulás, Ványa bácsi, Suttogások és sikolyok stb. A rendszerváltás után hazajött, és három évig (1990–1993) volt a bukaresti Nemzeti Színház főigazgatója, majd közel harminc évig a Columbia Színházművészeti Egyetem óraadó tanára.
Az előadás bemutatójára online a színház weboldalán vagy személyesen a jegyirodában válthatók.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!