Karikó Katalin biokémikus december 10-én veszi át Stockholmban a Nobel-díjat
Fotó: Twitter/ Inventors HOF
Egész napos tematikus műsorfolyammal tisztelegnek valamennyi magyar Nobel-díjas előtt december 10-én, vasárnap a a magyar közszolgálati csatornák. A Duna és az M5 élőben közvetíti a díjátadó ünnepséget, amelyen Karikó Katalin biokémikus és Krausz Ferenc fizikus átveszi a tudományos élet legrangosabb nemzetközi kitüntetését.
2023. december 08., 17:012023. december 08., 17:01
Együtt ünnepelheti a világ magyarsága a magyar Nobel-díjasokat december 10-én a közszolgálati média által – írta az MTVA közleményét idézve a híradó.hu. A díjat hagyományosan ezen a napon, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.
A stockholmi ünnepséget a Duna, az M5 kulturális csatorna, valamint a Duna, a Kossuth Rádió hivatalos Facebook-oldala, a hirado.hu és a Médiaklikk élőben közvetíti romániai idő szerint 16:50-től. Karikó Katalin, a közmédia által 2020-ban Év embere díjjal elismert biokémikus a terápiás mRNS fejlesztéséről, Krausz Ferenc díszokleveles fizikus az Attoszekundumos fizika: szubatomi mozgások feltárása címmel tartott korábbi Nobel-előadását az M5 18:30-tól adja.
A jeles alkalomból a csatornák filmekkel emlékeznek hazánk Nobel-díjasaira december 10-én.
Kertész Imre irodalmi Nobel-díjas emlékére a Duna a 2005-ös Koltai Lajos rendezésében készült többszörösen díjazott drámát, a Sorstalanságot sugározza 23:50-től.
A közmédia állandó műsorainak tematikáját is a Nobel-díj adja. Az M1 stábja a helyszínről követi a Nobel-hét eseményeit, Pál-Pál Előd tolmácsolásában. Közvetlenül a díjátadó előtt, 16:30-tól stúdióműsor várja a nézőket a Dunán, valamint az M5-ön Horváth Szilárd műsorvezetővel. A kulturális csatorna híradója, az Agenda is foglalkozik a témával, az Ön is tudja?! című műsor pénteki adásában pedig tematikus kérdésekkel készülnek. A ceremónia előtt a 2002-ben irodalmi kategóriában kitüntetett Kertész Imre íróról, műfordítóról emlékeznek meg. A közmédia kulturális csatornájának pénteki Ez itt a kérdés című kultúrpolitikai műsora, valamint a Kossuth Rádió Irodalmi újság című műsora járja körbe a Kertész-életművet, Nobel-díjának jelentőségét, valamint az író hagyatékának mai mondanivalóját.
Hagyományosan minden díjazott adományoz egy számára fontos tárgyat a Nobel-díj Múzeumnak. Az idei Nobel-díjasok, köztük Karikó Katalin szerdán adták át adományaikat a stockholmi múzeumnak.
A legfontosabb, hogy örömmel végezzük a munkánkat – mondta Karikó Katalin hétfőn újságíróknak, azt követően, hogy bejelentették, Drew Weissmannal megosztva nekik ítélték oda az idei orvosi-élettani Nobel-díjat.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!