A Kaláka együttes Bogdán Zsolt kolozsvári színművésszel közösen szólaltatja meg Kányádi Sándor műveit áprilisban Aradon
Fotó: Bíró István
A 2023-as évadban 10 nagytermi és 8 kamaraszínházi előadást tart a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház. A teátrum azt közölte, sikerdarabokkal, irodalmi és zenés produkciókkal, táncszínházi előadásokkal, visszatérő és új társulatokkal várja közönségét.
2023. március 01., 13:262023. március 01., 13:26
2023. március 01., 20:232023. március 01., 20:23
Kányádi-est a Kalákával, Örkény-est Mácsai Pállal, zenés vígjáték a budapesti József Attila Színházzal, különleges muzsika Montanaróval – csupán ízelítő abból a sokszínű kínálatból, amellyel az idei évadban készül az Aradi Kamaraszínház.
Ugyanakkor viszontláthatják a nézők az aradi Éder Enikő és Szabó Eduárd színészeket is. Lesz operett, kicsattanó humorú kortárs komédia, egyházzenei koncert, nép- és kortárstánc, de új produkcióval áll a közönség elé az Aradi Kamaraszínház is. Az évadban összesen 18 előadást láthatnak azok, akik megváltják a nagyszínházi és a kamara előadásokra is érvényes teljes bérletet.
Tíz nagyszínházi előadás
A világ legismertebb operaházaiban, koncerttermeiben vezényelt, világsztárokkal lépett fel, március 12-én pedig Aradra jön Ács János világhírű karmester, elismert zongoraművész, aki hosszú ideig volt Luciano Pavarotti korrepetitora is. A nemrég Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett művész repertoárján több mint százötven opera és zenekari mű szerepel. Aradon a Csokonai Operastúdió szólistáival és kórusával lép fel, a nagyböjti időszakhoz illő, Rossini Kis ünnepi miséjét adják elő az arad-belvárosi evangélikus-lutheránus templomban.
A táncelőadás Madách Imre Az ember tragédiája című műve alapján készült, rendező-koreográfusa Könczei Árpád gondolatébresztőnek szánja a produkciót, amelyben a néptánc, a kortárstánc és a mozgásművészet gazdag eszköztárát használva, a férfi-nő kapcsolatról, az egyén és tömeg viszonyáról, a hitről, szerelemről, szabadságról, a versenyről, a falanszter létről tesz fel kérdéseket.
Április 5-én ismét vendégül látja az Aradi Kamaraszínház a nagyváradi Szigligeti Színház művészeit, akik Pierre-Augustin de Beaumarchais Figaro házassága, avagy egy őrült nap című vígjátékát mutatják be a nagyszínházban. A francia szerző darabja közelebb hozza a nézőkhöz a drámairodalom egyik kultikus figuráját, aki képes arra, hogy a legnagyobb veszélyek között is megőrizze humorát és derűvel tekintsen saját bajára is. A közönség viszontláthatja a színpadon az aradi születésű Szabó Eduárd színészt, aki Almaviva gróf szerepét játssza az előadásban. Szintén aradi színművésszel találkozhatnak nézőink a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház A Doktor című produkciójában, ugyanis Robert Icke darabjában Éder Enikő alakítja a főszereplő figuráját, Ruth Wolff orvos és kutatót.
Az Aradi Kamaraszínház számára igazi szenzációt jelent, hogy hosszú egyeztetések után idén vendégül láthatja a Miskolci Nemzeti Színház társulatát. A norvég drámaíró, Henrik Ibsen A vadkacsa című színműve a tragikomédia műfajának egyik leghíresebb darabja, amelyben – külön öröm az aradiak számára – színpadra lép Harsányi Attila Jászai Mari-díjas színész, akit jól ismernek a nézők az Aradi Kamaraszínház több emblematikus előadásából. Harsányi ezúttal Gregers Werle szerepét alakítja, aki egy fundamentalista vallásos gyülekezet Kanadából hazalátogató tagjaként úgy dönt, hogy rendbe hozza, ifjúkori barátja Hjalmar életét, a közös múlt feltárása viszont végzetes következményekkel jár.
Az élet értelme – Egypercesek száz percben című Örkény-esten ismét meggyőződhet a közönség arról, hogy az egyperceseken nem fog az idő, nem avulnak, hiszen szerzőjük meglátta, ami bennünk és körülöttünk nem változik: az örök emberit.
Az Örkény világára kivételes érzékenységgel rezonáló két előadóművész: Mácsai Pál színész és Lukács Miklós zenész is fellép Aradon
Fotó: Aradi Kamaraszínház
Örkény István novelláiból olvas Mácsai Pál, cimbalmozik Lukács Miklós, a szó és a cimbalom által pedig az örkényi világ a maga teljes pompájában magával ragadóan kel életre.
A budapesti József Attila Színház repertoárjából több előadást is műsorára tűzött már az Aradi Kamaraszínház. Immár hagyománnyá vált a két teátrum együttműködése.
Sóvári Péter ünnepelt színész és a kezdő Pintér Ibolya szerelméről sokan hallottak, a legendás filmet, amelyben Sóvárit Latabár Kálmán alakítja, számtalan színpadi előadás követte. A nagyszínházi előadások között szerepel egy különleges musical-dráma is a Gyulai Várszínház és az Aradi Kamaraszínház koprodukciójában. A Verebes Ernő dramaturg szövege alapján született Pengetangó, avagy egy túlélőlánc komédiájában egy fiatal pár – a fiú európai, a lány argentin – egy, már csak romjaiban és az emlékekben létező szerelmi kegyhelyen találja magát, ahol furcsa, múltbéli figurákkal találkoznak.
A kérdést párcserék és párharcok testi-lelki izgalma diktálja, míg a tangó részükké nem válik. Cári Tibor zenéje és Tapasztó Ernő színpadi világa szavatolja az előadás sikerét, amely egyben a merész sokszínűség bizonyítéka is. Az aradi nézők 2023-ban sem maradnak operett nélkül. Egy vidám Kálmán Imre klasszikust, a Marica grófnőt láthatják a nagyszínpadon a Magyar Zenés Színház előadásában.
Különleges és újszerű élménnyel lepi meg a színház a kortárstánc kedvelőit: vendégül látják a Közép-Európa Táncszínház (KET) egyik Shakespeare adaptációját Gergye Krisztián rendezésében. A KET Magyarország egyik leginnovatívabb tánctársulata, amely az Egyesült Államoktól Örményországig, Finnországtól Egyiptomig 22 ország 44 városában lépett fel, idén pedig Aradon teszi tiszteletét.
Nyolc kamaraszínházi előadás
A Vannak vidékek című előadásban Kányádi Sándor, az ezredforduló legnagyobb magyar költőjének versei csendülnek fel. A zenés-verses Kányádi-est élő bizonyítéka annak, hogy Kányáditól nem lehet megválni. „Sándor bácsi versei nemzedékeket kísértek végig a gyermekkortól a felnőtt, sőt időskorig, és most is velünk vannak” – olvasható a társulat közleményében.
Április 21-én Montanaro franciaországi oxitán vándorzenész érkezik, az európai hírű zeneszerző visszatérő vendége az Aradi Kamaraszínháznak.
Találkozásukból született meg a Lavender & Jasmine duó.
Az Arad és Pécs közötti kulturális kapcsolat jegyében látják vendégül a Pécsi Harmadik Színház Piszkavas című előadását. Arad testvérvárosának színművészei kétszer, április 23-án és 24-én lépnek színpadra Aradon, miközben – április 18-24 között – az Aradi Kamaraszínház is két alkalommal vendégszerepel majd Pécset.
Az előadás a harmincas éveiben járó, lassan vénkisasszonnyá savanyodó Maureen és zsarnoki természetű anyja, Mag történetét meséli el.
Májusban egyéni esttel mutatkozik be a közönség előtt Szarvas József Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész, a Budapesti Nemzeti Színház tagja, aki önmagával számot vetve írta meg önéletrajzi könyvét Bérczes László rendező, dramaturg segítségével.
Májusban egyéni esttel mutatkozik be az aradi közönség előtt Szarvas József Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész, a Budapesti Nemzeti Színház tagja
Fotó: Aradi Kamaraszínház
A tervek szerint a tavaszi előadások között tekinthetik meg a nézők az Aradi Kamaraszínház új produkcióját. A Kean című monodráma a már jól ismert duó, Tapasztó Ernő rendező és Harsányi Attila színész alkotói munkájának újabb gyümölcse. Az érdekesnek, de megfejthetetlennek ígérkező előadás a színész magányát boncolgatja. Edmund Kean, az angol színpad fejedelme, akárcsak III. Richard, a gonosz király, akit oly szívesen játszott, elveszejteni igyekszik mindenkit, aki trónjára vágyik. Ideje nagy részét kocsmákban, rossz társaságban tölti. Züllött életmódja hírhedtté lesz Angliában és Amerikában is, mégis e bárdolatlan ember utolérhetetlen művész volt, az első nagy romantikus Shakespeare-színész.
A közönség láthatta őt a budapesti Madách Színház vagy a Győri Nemzeti Színház előadásaiban, valamint feltűnt játék- és tévéfilmekben is. Emellett gyakran mond verset és prózát, az Aradi Kamaraszínházban pedig Tapasztó Ernő fog beszélgetni Gáti Oszkárral.
A Caveman – Az ősember című one man-show egy kicsattanó humorú kortárs amerikai komédia, hamisítatlan ki- és beszólásokkal. Egy valósághű sztori mindennapjainkból: egy férfi, akit épp kihajított a felesége, elmeséli, hogy mi a jó párkapcsolat titka, hogy mi a különbség a pasik és csajok között, hogy mennyi minden változott az őskor óta – ha változott egyáltalán. Az aradiak igazi szabadszájú, szókimondó, szórakoztató estére számíthatnak Kálloy Molnár Péter módra.
Romániai városokban, szórványtelepüléseken, külföldi helyszíneken, számos fesztiválon fellépett az elmúlt időszakban, és további vendégszerepléseket tervez a megalakulásának 15. évfordulóját ünneplő Aradi Kamaraszínház.
{K2}
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!