2012. november 01., 08:422012. november 01., 08:42
Till Attila Csicska című rendezése a ma kezdődő leedsi filmfesztivál Louis Le Prince díjáért kel versenyre. A 2011-es cannes-i világpremier óta világszerte csaknem 40 rangos nemzetközi filmfesztivál mutatta be Till Attila alkotását. A Thuróczy Szabolcs, Szitás Balázs és Balsai Móni főszereplésével készült film Sanghajtól Krakkóig és Stockholmig nyert díjakat nemzetközi seregszemléken. Legutóbb a lengyelországi Torun nemzetközi filmfesztiválján „extrém erejű ábrázolásáért” elnyerte a legjobb rövidfilm Aranyangyal díját – közölte a Magyar Filmunió kedden az MTI-vel. „Balogh István nem túl tehetős tanyasi gazdálkodó, falkavezérként uralkodik feleségén, gyermekein és csicskáján.
A világtól elzárva, egy alföldi tanyán próbálja őrizni a merev tradíciók által kialakított családképét. A szélsőséges emberi viszonyok tragédiába sodorják a szereplőket” – olvasható a 20 perces magyar film szinopszisában. A Csicska márciusban Tamperében megkapta az Európai Filmakadémia (EFA) elismerését, mely automatikus jelölést biztosít az EFA 2012-es rövidfilmes díjára.
Rotterdamtól Szarajevóig 15 európai filmfesztivál díjnyerteséből választja ki az EFA 2700 tagja az év legjobb rövidfilmjét. Az Európa Filmdíjak 25. jubileumi átadása december 1-jén lesz Máltán. A Csicska az M&M Film és Laokoon Film koprodukciójában készült a TV2 közreműködésével. A film producerei Mécs Mónika, Rajna Gábor, Sipos Gábor, koproducere Stalter Judit, Tóth Csaba és Poós András.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.